Acı Çehre Hakkında Herşey

10.03.2019
4.318
A+
A-
Acı Çehre Hakkında Herşey

Acı Çehre Tohumu

Acı çehre tohumu, zayıflamak isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen doğal bir bitkidir. İnsan sağlığı açısından da çeşitli faydalar sağlamakla beraber ayda ortalama 8 kilo verdirmektedir.

Acı cehre bitkisinin içeriği tamamen doğaldır. Herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Ancak söz konusu bu bitkinin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Acı çehre tohumu, sindirim sisteminin daha kolay ve hızlı bir şekilde çalışması noktasında oldukça etkilidir. Yine metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde de ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek olan Obezite gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

Kimyasal yöntemlere veya zayıflama ilaçlarına oranda yüzde yüz daha sağlıklı olan acı çehre tohumu, kilo vermek isteyen bayanlar tarafından da tercih edilmektedir. Genel olarak kurutulmuş hali ile bulunan söz konusu bu tohum, doğal ürünler satan pek çok aktardan da temin edilebilmektedir.

Acı Çehre Tohumunun Faydaları

Acı çehre tohumunun faydaları insan sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. Ancak bu faydalardan yararlanmak için bitkinin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle de gebe olan bayanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Acı Çehre tohumunun faydaları nelerdir? sorusu ya da Acı çehre tohumu nelere iyi gelir? soruyu veya Acı Çehre Tohumu faydalı mıdır? sorularını şu sekilde cevaplayabiliriz;

Acı çehre tohumu fayfaları

Açı çehre tohumunun faydalarını genel olarak şöyledir;

  • Acı çehre, metabolizmanın çalışma hızını arttırmakta ve hızlı koli vermenizi sağlamaktadır.
  • Sindirim sistemi üzerinde de yüksek etkili olduğu için aşırı kilo alımının önüne geçmekte ve vücutta oluşan yağlanmayı engellemektedir. Ayrıca hali hazırda var olan yağlarında erimesini sağlamaktadır.
  • Vücutta bulunan kimyasalların terleme yolu ile daha kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur.
  • Acı çehre tohumunun faydaları arasında yer alan en önemli madde ise, kolesterol üzerindedir. Özellikle 40 yaş üstü hastalarda görülen aşırı tansiyon, yine bu bitki sayesinde düşürülmektedir.
  • Vücutta oluşan ve sıklıkla su kaybına neden olan ödem sorunlarını çözebilmektedir. Bu özelliği sayesinde de kabızlık problemi yaşayan hastalar tarafından da tercih edilmektedir.
  • Açı çehre tohumunun faydaları arasında şeker hastalığına yakalanan bireylerde yer almaktadır. Çay ile tüketildiği taktirde tatlı yeme isteyeni azaltmaktadır. Buna ek olarak iştahın kapanmasını sağlayan acı çehre, kilo verme sürecinin daha rahat tamamlanmasını da sağlamaktadır
  • Hızlı kilo verilmesine yardımcı olan söz konusu bu tohum, vücutta oluşabilecek olan sarmaları engellemekle beraber, yüz cildinin sıkılaşmasını noktasında da oldukça faydalıdır.
  • Açı çehrenin bir diğer faydası da prostat hastalığının tedavi sürecini hızlandırmasıdır.

Acı Çehre Tohumunun Kullanımı

Bitkinin sağlamış olduğu tüm faydalardan yararlanabilmek için acı cehre tohumunun kullanımı noktasında bilinçli olmak gerekir. Genel olarak acı cehrenin tüketiminde tercih edilebilecek olan 4 veya 5 farklı yöntem bulunmaktadır. Öncellikle de bir bardak sıcak suyun içerine 2-3 adet kurutulmuş acı cehre atılarak tüketilmesidir. Yani çay gibi bir karışım elde edilerek rahatlıkla içilebilmektedir. Bu yönetimi tercih eden bireylerin dikkat etmesi gereken nokta ise, söz konusu karışımın akşam yemeğinden veya sabah kahvaltısından yarım saat önce içilmesidir.

Acı çehre tohumunun kullanımı için tercih edebilecek olan bir diğer yöntem ise, yine günde 2 kez tok karna 3 veya 4 adet tohumun ılık su ile çiğnenmesidir. Tabi tat bakımından birazcık acı hissedilebilmektedir. Ancak bu yöntem de oldukça faydalı ve etkilidir. Acı çehre tohumunun kullanımı için dikkat edilmesi gereken ortak kriter, tüketim sırasında da bol bol su içilmesidir. Bu sayede bitkinin yaratmış olduğu yan etkilerinden korunabilmektedir. Eğer bolca su içerek düzenli olarak tüketilen açı çehre tohumu, 1 hafta içerisinde ortalama 4 kilo verilmesini sağlamaktadır.

Acı Çehre Tohumunun Yan Etkileri

Acı Çehre tohumunun yan etkileri nelerdir? veya Acı Çehre Tohumunun yan etkileri var mıdır? gibi sorular hastalar tarafından sık sorulan sorulardır.

Her ne kadar doğal bir bitki olsa da acı çehre tohumunun yan etkileri bulunmaktadır. Örneğin tüketimden sonra vücutta oluşan su kaybının önlenmesi için günde en az 12 litre sıvı içilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde oluşan su kaybı, baş ağrısına, mide bulantısına ve baş dönmesine neden olabilir.

Acı çehre tohumunun yan etkileri düzensiz kullanımlarda daha da belirgin bir hal almaktadır. Bir örnek daha verilmesi gerekir; aşırı tüketilen acı çehre, ishal sorununa neden olabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte yaşanan grip ve nezle başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanma riskini arttırabilir.

Acı çehre tohumunun yan etkisi arasında yer alan bir diğer madde ise, vücudun birçok vitamin ve mineralleri ortadan kaldırmasıdır. Dolasıyla da söz konusu bitkinin aşırı bir şekilde tüketilmesinden kaçınılması önerilmektedir. Ayrıca karaciğerlerin yorulması, aşırı kilo kaybı nedeniyle kalp çarpıntısının yaşanması veya halsizliğin sık sık yaşanması gibi durumlarda, yine acı çehre tohumunun yan etkileri arasında yer alıyor.

Hamilelikte Acı Çehre Tohumu Kullanımı

Hamileler acı cehre tohumu kullanabilir mi? sorusu ya da hamilelikte acı çehre kullanılır mı? soruları hamile hastalarımız tarafından araştırılan sorulardandır.

Hamilelikte acı çehre tohumu kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü gebelik döneminde olan bayanların bünyeleri alerjik reaksiyon göstermekte ve hassasiyet seviyeleri artmaktadır. Ayrıca kalp, karaciğer ve şeker hastası olan hamile bayanların acı çehre tohumundan uzak durmaları gerekmektedir. Yine ciddi kronik hastalığı bulunan hamile bayanlarından bu bitkiyi tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte acı çehre tohumu kullanımı, kişiden kişiye göre değişen farklı sorunlara da neden olabilmektedir. Ayrıca normal bir bireyinde söz konusu bitkiyi kullanmadan önce kesinlikle uzman bir hekime gözükmelidir. Hekim tarafından önerilen doğrultuda hareket edilmesi hem acı çehrenin faydalarından yararlanmak hem de etkilerinden korunmak noktasında oldukça önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.