Balın Sahte mi Gerçek mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

30.12.2018
292
A+
A-
Balın Sahte mi Gerçek mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sahte Balı Nasıl Anlarız?

Günümüzde hemen hemen her markette bal satılmaktadır; ancak satılmakta olan balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır sorusu da bal alırken bizleri düşündürmektedir.

Farklı yerlerde ve alanlarda satışı yapılan balların gerçek olmama ihtimali bulunmaktadır. Bu tür balların sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamak birçok insan için zordur. Tüketici bu noktada kime güveneceğini ya da balın gerçekliğini nasıl tespit edeceğini öğrenmesi daha iyi olacaktır. Kulaktan dolma bilgilerle testler yapılsa da doğruya ulaşmak kolay değildir.

Bazı teknikler kullanılarak basit bir şekilde gerçek bal olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu sayede tüketilen balın ne derece etkileri olduğunu görme imkanı da sunmaktadır. Sahte olan balın tüketimi olması ile birlikte insan sağlığına herhangi bir faydası da olmamaktadır.

Balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır?

Balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır?

Sahte Bal Üretimi Nasıl Olur?

Balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır sorusu beraberinde sahte bal nasıl yapılır? ya da sahte bal üretimi nasıl olur sorularını da akla getirmektedir.  Glikoz şurubu sahte bal üretiminde en önemli ana madde olarak kullanılmaktadır. Bal aromasının su ilave edilmiş olan glikoz şurubuna eklenmesi ile birlikte sahte bal üretimi yapılmaktadır. Bu noktada arı ile ilgili herhangi bir işlem olmamaktadır.

Maliyet böyle bir üretim sayesinde çok düşük seviyelerde yer almaktadır. Büyük oranda kar etmek amacı ile bu tür uygulama kullanılmaktadır. İnsanların bu durum karşısında bilinçli olmaları ve sahte baldan uzak durmaları çok önemlidir. Üretimin çok kolay olması ve maddi kazancın yüksek tutarlarda olmasından dolayı birçok sahteciliğin ortaya çıkması gibi bir durum oluşmaktadır.

Sahte Bal ile Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Sektörün geniş bir alana yayılması ve üretimlerinin farklılık göstermesine bağlı olarak çok çeşitte bal bulunmaktadır. Bu durumda da gerçek bal nasıl anlaşılır, sahte bal ile gercek bal nasıl ayırt edilir gibi sorular gundeme gelmektedir.  Kolay bir şekilde anlaşılması oldukça zordur. Bu noktada tek test ile değil de birkaç test ile sahte olup olmadığını öğrenmek mümkündür. Ambalajlı bal alınıyorsa bu durumda etiket incelemesi yapılarak doğru sonuca ulaşmanız mümkündür. Ambalaj üzerinde bal kodeksine uygundur ibaresi yazması gerekmektedir. Bunun dışında sahte bal ile gercek balı ayırt etmek için üzerinde ki içindekiler kısmına bakarak glikoz bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz. Glikoz bulundurduğuna dair bir ibare var ise balın içerisinde kimyasal madde olduğu anlaşılır. Etiketlerin kontrolü, marka ismi ve çeşidi ile ilgili ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

Gerçek balın içerisinde yalnızca bal bulunmaktadır. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli ayrıntılardan birisi de balın üreticisi doğru bilgileri yazmayabilir. Tüketim ile ilgili bilinçli olmak gerekmektedir. Yalnızca içerik okunarak gerçek bal olduğunu anlamakta net bilgi vermeyebilir.

Farklı uygulamalar sayesinde balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır sorusu aşağıdaki bir takım teknik ile anlaşılabilir. Sonuca en yakına ulaşma adına denenen teknikler ise şunlardır:

 • Bir parça pamuğu ya da mum ucunda bulunan ipi bala batırın. Sonrasında ipi ya da pamuğu yakmaya çalışın. Kolay bir şekilde yanmıyorsa içerisinde su vardır. Bu testte başka etkenlerin olup olmadığı anlaşılamamaktadır. İçerisinde su katkısı olan ballar kağıt havlunun üzerine dökülmesi durumunda balın sulandırılmasına bağlı olarak kağıt havlu balı emecektir. Erime süresi 5 – 10 saniye içerisinde belli olmaktadır.
 • Balın belli bir süre soğuk ortamda durması ve kristalize hale gelmesi gerçek bal olduğunun göstergesidir. Bazı ballar soğuk ortamda ilk günkü gibi durmaktadır. Bunun sebebi ise katkı içerisinde katkı maddelerinin bulunmasıdır.
 • Bir kap içine bal dökülür. Üzerine su ilave edilerek karıştırılır. Ortaya çıkan görüntü petek halini alması balın sahte olmadığını göstermektedir.
 • Ilık su içerisine bir yemek kaşığı balı dökün. Balın içinde şurup ve benzeri katkı maddeleri varsa bunlar su içerisinde erimeye başlar. Gerçek bal ise olduğu gibi kalmaktadır.
 • Ayrım yapılması bazı durumlarda net sonuç vermeyebilir. Bu noktada uzman kişiler tarafından yapılan testler ile doğru sonuca ulaşmak mümkündür.

Sahte Balın İnsan Sağlığına Zararları

Sahte Balın Zararları

Sahte Balın Zararları

Sahte Balın zararları nelerdir? Sahte bal ne zarar verir? sorularinin cevaplarını hep birlikte okuyalım.

İnsan sağlığı son derece önemlidir. Bu yüzden tüketilecek gıdaların çok iyi bir şekilde denetlenmesi ve doğru sonuca ulaşılması gerekir. Bu noktada sahte bal içine yabancı madde katılması durumunda sağlığa ciddi zararlar verebilir. Sağlığa zararı olması dışında aldatma durumu söz konusu olmaktadır. Gerçek bal alır gibi para verilerek alınan ballarda sahtecilik ortaya çıkmaktadır.

Gerçek Balın Faydaları

Gerçek balın faydaları nelerdir? Balın insan sağlığına faydaları nelerdir? Bal neye iyi gelir? sorularını inceleyelim.

 • Son derece doğal enerji kaynağıdır.
 • Öksürük kesme özelliği bulunduğu için öksürük durumunda kullanılması olumlu sonuç vermektedir.
 • Ülser tedavisinde kullanılan bir gıda türüdür.
 • Yara ve enfeksiyon oluşumunda iyileşme etkisi bulunmaktadır.
 • Yanık oluşması durumunda yanan kısma bal konulması hem acıyı azaltmakta hem de kabarıklığın oluşmasını engellemektedir.
 • İçerisinde antimikrobiyel ve antiseptik özelliğini bulundurmaktadır.
 • Yüksek kaloriye sahip bir gıdadır.
 • Çatlak dudakların çatlaklarını giderme gibi bir yönü bulunmaktadır.

Gerçek bal ile sahte bal nasıl ayırt edilir?

Sahte Balın zararları nelerdir?

Balın sahte mi Gerçek mi olduğu nasıl anlaşılır?

sorularının cevaplarını elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Eklemek istedikleriniz, yorumlarınız ve onerileriniz için lütfen yorum kısmına düşüncelerinizi belirtiniz.

Sevgilerle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.