Cildimizin Düşmanları Nelerdir?

26.12.2018
273
A+
A-
Cildimizin Düşmanları Nelerdir?

Sağlıklı ve Güzel Görünmenin Yolları

Her insan cildinin sağlıklı ve güzel görünmesini ister. Sağlıklı ve güzel görünmenin yolları için cilt bakımı oldukça önemlidir. Bundan ötürü cilt bakımında genç ve güzel görünmenin ilk adımı beslenmedir. Dolayısıyla cilt bakımında beslenme işi bundan dolayı önemli bir yer tutar. Bazı gıdalar cilt dostu iken bazı gıdalarda cilt düşmanıdır. Şimdi size sağlıklı ve güzel görünmenin yollarını derledik.

Gelin birlikte göz atalım.

Şeker Tüketimini Kısıtlayın

Şeker Tüketimini Kısıtlayın

Şeker Tüketimini Kısıtlayın

Sağlıklı ve güzel görünmenin yolları denince uzak durulması gereken ilk besinlerin başında şeker gelir. Şeker, cilt düşmanı olan besinlerden biridir. Birçok rahatsızlığın baş aktörüdür. Çünkü hücrelerin ihtiyaç duyduğu gıdaları yok eden bir maddedir. Şeker, ciltlerde renk bozukluklarına, yüzde kızarık ve kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. Öte yandan şekerler başta kalsiyum olmak üzere diğer minerallerin tükenmesine, doku kaybına, bunun neticesinde de sarkık ve gevşek bir cildinizin doğmasına neden olur.

Mümkünse Yağlardan Uzak Durun

Araştırma raporların sonuçlarına göre yaşlanmanın en büyük nedeni insan vücudunda bulunan yağların kimyasal tepkimesidir. Sağlıklı ve güzel görünmenin yolları bu yağlardan uzak durmaktan geçerBu yağların kimyasal tepkimesi cilt sağlının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı yağlardan mümkün olduğunca uzak durmak cilt sağlığı için elzemdir. Özellikle yağlı yiyecekler arasında kırmızı et, fıstık ezmesi, cipsler, mayonez, margarin, fast-food tarzı yiyecekleri sayabiliriz. Lakin öte yandan beslenmemizde yağları hayatımızdan tamamen çıkarmamız cilt sağlığı açısından yapılacak kötülüklerden biridir. Çünkü insan cildinin iyi yağlara da ihtiyacı vardır. Bunlar arasında zeytinyağı, balık yağı, soya yağı ve fındık yağlarını örnek verebiliriz. Bunun için kötü olarak adlandırılan yağlardan uzar durmak gerekiyor.

Sigara İçmeyin Ya Da İçirmeyin

Cilt düşmanlarından biride tütündür. Sağlıklı ve güzel görünmenin yolları araştırılıyorsa sigara ve tütün mamullerinden uzak durmak varılacak ilk bulgulardandır. Çünkü cildin yaşlanmasının en büyük sebeplerden birisidir. Sigara kullanan insanların derisinin oksijen almasını ve vermesini yüzde otuz azaltmaktadır. Oksijeni azalan cilt ise zamanla kırışır, gevşer ve sarkmalar meydana gelir. Öte yandan tütün kullanmayan ama pasif içici olan kişiler de yanında sigara içirtmemesinde fayda ve hakkı vardır.

Alkolden Uzak Durun

Vücudu susuz bırakan alkol aynı zamanda B vitaminlerini yok eder. Sağlıklı ve güzel görünmenin yolları B vitamini alımından geçer ve bu vitamin cilt sağlığı için kaçınılmazdır. B vitamin ise bedenimizde bulunan tırnak ve saçları güçlendiren, cildi parlak ve temiz olmasını sağlar. B vitaminin eksikliği ve susuz kalan vücut kısa zamanda kuruyarak çabuk yaşlanmasına neden olur.

Kafeini Fazla Kaçırmayın

Kafeini Fazla Kaçırmayın

Kafeini Fazla Kaçırmayın

Kafeini fazla kaçırmamak gerekiyor. Eğer bağımlı değilseniz ya da zevkine içiyorsanız hiç içmemek daha iyi olacaktır. Çünkü kafein cildin susuz kalmasına neden olur ve stres hormonlarını harekete geçirir. Sonuç olarak cilt kurur ve erken yaşlanır. sağlıklı ve güzel görünmenin yolları konusunda kafein tuketimi dengesi oldukca önemlidir.

Güneşe Fazla Maruz Kalmayın

Güneşin yaymış olduğu ultraviyole ışınları cildin üst katmanına nüfuz ettiğinde vücutta C vitamini azaltır ve yeni hücrelerin oluşumunu yavaşlatır. İşte bunun sonucunda vücutta lekelerin oluşmasına, pürüzlenmelere, kırışıklıkların meydana gelmesine ve kılcal damarların hassaslaşmasına sebep olur. Dolayısıyla sağlıklı ve güzel görünmenin yolları arasında dengeli güneş ışını alımı bulunmaktadır.

Uyku Pozisyonuna Dikkat Ediniz

Sağlıklı ve güzel görünmenin yollarını arıyorsanız başlıca etkenlerden biri de uykudur. Ancak uyku pozisyonu bu konuda oldukça önem taşır. Genellikle yüz üstü yatan yani karın üstü yatan insanların ciltlerinde gevşeyerek sarkmalar, kırışıklıklar ve torbalanmalara sebep olur.

Makyajınızı Yatmadan Önce Silin!

Yatmadan Önce Makyajınızı Silin

Yatmadan Önce Makyajınızı Silin

Makyajı yatmadan önce silmek önemli ve şart olan sağlıklı ve güzel görünmenin yollarındandırYüzünüzde gün boyu duran makyajı mutlaka yatmadan önce temizleyiniz. Çünkü uyku sırasında bakteriler enfeksiyonuna ve akneye sebep olan tıkanmış gözeneklere neden olabilir. Ayrıca yastık üzerinde kalan kimyasallarla uyumakta hastalanmanıza sebep olabilir. Bu sebeple uyumadan evvel yüzünüzdeki makyajı mutlaka siliniz. Böylece yüzünüzü sabaha kadar nefes almasını sağlamış olursunuz.

Diyetlerde Kilo Kaybına Dikkat Ediniz

Yo-yo diyetler olarak adlandırılan veya hızlı kilo verdiren olarak bilinen diyetler cildin en büyük düşmanıdır dersek abartmamış oluruz. Sağlıklı ve güzel görünmenin yolları asla bu metabolizmaya sadece zarar veren diyetler ile sağlanmaz. Çünkü çok kilo alan cilt gerilir ve büyür, bunun akabinde ise alınan kiloları diyetlerle verilmesi neticesinde eski haline dönemeyen cilt sarkmış bir şekle bürünür. Bundan dolayı kilo vermede dengeli olun ve hızlı kilo verdiren diyetlerde dikkat etmenizde fayda vardır.

Stresten Mümkünse Uzak Durun Lütfen!

sağlıklı ve güzel görünmenin yollarından biri de stressiz bir hayat yaşamaktır.İnsanın yaşamış olduğu aşırı stres zamanlarında kortizol hormonu yüksek seviyede salgılanır. Kortizol hormonı ise erken yaşlanma hormonudur. Bundan dolayı kişi erken yaşlanmaya maruz kalmış olur.

Uykusuz Kalmayın

Bir insanın günlük alması gereken uyku süresi 6 ile 8 saatleri arasındadır. Düzenli uyku sağlıklı ve güzel görünmenin yollarındandır. Bundan azı ya da çok uyku kişinin yaşam kalitesini düşürür. Öte yandan düzensiz uykusu olan ya da uykusunu tam alamamış kişilerin cildi susuz kalır ve cildin yenilenmesini engeller. Ayrıca tam uykusunu alan kişiler gün boyu dinç kalabileceklerdir.

Tuzlu yiyeceklere Dikkat Ediniz

Yemeklerinizde tuzu fazla kullanmamaya özen gösteriniz. Çünkü gereğinden fazla alınan tuz vücutta olan suyu eksiltir. Susuz kalan vücut zamanla kırışır ve kötü bir görüntü meydana getirir. sağlıklı ve güzel görünmenin yollarından biri de tuz alımının dengeli hale getirilmesidir.

Cildi Gereğinde Fazla Bakımsız Ve Korumasız Bırakmak

Dış çevresel faktörler en fazla yüzü etkilemektedir. Özellikle hava kirliliği cildimiz üzerinde negatif bir etki meydana getiren faktörlerin başında yer alır. Bundan ötürü hava kirliliğine maruz kalmamak gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.