Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi

05.01.2019
1.246
A+
A-
Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi

Hangi Fondöteni Kullanmalıyım?

Fondöten seçimi cilt makyajının en önemli adımıdır. Bu durumda hangi fondöteni kullanmalıyim? sorusu ya da en iyi fondöten hangisidir sorusu karşımıza çıkmaktadır. Yanlış fondöten seçilmesi durumunda ciltte yapay bir görüntü oluşabilir. Cilt fondöteni kusabilir veya pul pul dökülmesine sebep olabilir. Fondöten seçimi yaparken öncelikle cildinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Cilt tipleri normal, kuru ve yağlı olarak üçe ayrılır. Eğer cildinize dokunduğunuz zaman sert bir tabaka hissediyorsanız veya burun kenarlarınız kabuklu bir görüntüye sahipse cildinizin kuru olma olasılığı çok yüksek. Kuru cilt aynı zamanda çok hassas olur. Cilt yeterli nemi alamadığından kızarıklıklara ve kabuklu görüntüye sebebiyet verir. Fondöten seçimini bu detaylara göre yapmanız gerekmektedir.

İçerisinde e vitamini bulunduran fondötenler cildin nem oranına katkıda bulunur.

Yoğun fondötenler yerine daha hafif yapılı bb veya cc kremler de kullanabilirsiniz.

Garnier BB krem

Garnier BB krem

Mat bitişli fondötenlerden kaçınarak parlak bitişli fondötenlere yönelmek cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Yağlı cilt tipleri için fondöten seçimi

Yağlı ciltler icin fondöten seçimi oldukca onemli ve dikkatli olunmasi gereken konulardandır. Yağlı cilt tiplerinde hangi fondöteni kullanmalıyım sorusu da bu durumda önem kazanmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Fondötenler

Yağlı Ciltler İçin Fondötenler

Yağlı cilt tipinin belirli özellikleri vardır. Cildinizi tanımanız için gözlemlemeniz yeterlidir. Yağlı cilt tipinin en belirgin özelliklerinden biri yoğun bir şekilde parlama yapmasıdır. Yağlı cilt tipi akneye daha meyilli olur. T bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesinde yağ oranı daha yüksek görülür. Cildin parlama yapmasını engellemek için içeriside pudra barındıran ürünlere yönelmek gerekir. Eğer içerisinde yağ bulundurulan fondöten tercih edilirse cildin yağ oranı artarak cildin fondöteni kusmasına sebep olur. Ayrıca saten veya mat bitişli fondötenler tercih etmek cildin parlamasını en aza indirecektir.

Normal cilt tipi için fondöten seçimi

Normal ciltler icin fondöten seçimi de gene oldukca onemli ve dikkatli olunmasi gereken konulardandır. Normal cilt tiplerinde hangi fondöteni kullanmalıyım sorusu da bu durumda önem kazanmaktadır.

Normal cilt tipi problemi diğer cilt tiplerine oranla daha azdır. Fondöten seçimi yapmak da daha kolay sayılabilir. Su bazlı fondötenler seçilebileceği gibi yoğun ve mat fondötenlerde tercih edilebilir. Her cilt tipine uygundur ifadesi bulunan fondötenler tercih edilebilir.

Cilt tipine göre nasıl fondöten seçebilirsin?

Cilt tipine uygun fondöten seçerken aslında beğenilerden ziyade kişinin cildinin ihtiyaçları göze alınmalıdır.

Yağlı bir cilde sahipsen mat bitişli ve kendinden pudralı fondötenler kullanmalısınız. Bunun sebebi ise ıslak bitişli fondötenler hem cildinizde gün içerisinde yaglanmalara sebepnolur hem de yoğun nem gozeneklerin buyumesine yol açar.

Yazarın önerisi: Yağlı bir cilde sahipseniz, makyaja başlamadan önce makyaj bazı uygulamalısın. Böylece cildindeki parlamayı en aza indirebilirsin.

Kuru bir cilde sahipseniz aydınlık ve parlak bitişli fondötenler sizler için çok daha uygun olacaktır. Islak ten görünümü aslında size mükemmel uyacaktır. Sizlerin en çok şikayet ettiği nokta cildinizin sık sık mat ve donuk görünmesidir ve ıslak bitişli fondötenler tam aradığınız makyaj malzemesidir. Kuru ciltliler makyaja başlamadan önce mutlaka nemlendirici uygulamalılardır.

Yazarın önerisi: Kuru ciltler için tavsiyeler gerekiyorsa şunları belirtebiliriz; Aydınlık bir ten makyajı istiyorsan krem highlighterını tüm yüzünüze fondöten kullanımından hemen önce uygulayarak mükemmel bir parıltı yakalayabilirsiniz.

Karma ciltliler ise mayaj yapmadan önce tam olarak nasıl görünmek istediklerine karar verip ona göre fo döten seçimi yapmalılar. Islak bitişten hoşlanıyorsan ışıltılı fondötenleri seçebilirsiniz ama matlaştırıcı mendilini mutlaka yanında taşımalısınız!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.