Diyabet Nedir? Belirtileri, Önlemleri Nelerdir?

17.08.2019
310
A+
A-
Diyabet Nedir? Belirtileri, Önlemleri Nelerdir?

DİYABET NEDİR?

Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir?

Diyabet nedir? Sorusuna cevap olarak öncelikle şunu belirtmek isteriz kibir metabolizma hastalığıdır denilebilir. Vücudumuzda bulunan kan şekerinin yükselmesi olayına diyabet adı verilmektedir. Diyabet nedir? derken Şunu da belirtmek isteriz açlık kan şekeri 126mg/dl üzerine çıktığı zaman veya bunun yanından tokluk kan şekeri 200 mg/dl istatistiklerin üzerine çıktığı zaman kişilere diyabet tanısı konulmaktadır. Diyabet nedir? sorusuna cevap olarak Şunu da belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz diyabet konusunda kan şekerinin yüksek belirtileri bir buz dağının suyun üzerinde görülen kısmı diyebiliriz. Çünkü diyabette görülmeyen ve pek çok organda meydana gelebilecek ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Zamanında önlem ve teşhis konulmadığı zaman ve kan şekeri takibi yapılmaz ise özellikle damarların üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkmaya başlar, böbrekler, kalp ve beyin damarları ve dokumuzda kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Diyabetin Belirtileri

Diyabetin Belirtileri

Diyabetin Belirtileri

Diyabetin belirtileri çocukluk ve gençlik dönemlerinde ortaya Tip 1 diyabet olarak genellikle yüksek şeker koması ile birlikte ortaya çıkan ve tanı konulan diyabet çeşididir. 40 yaşından sonra ortaya çıkan ve yaş ilerledikçe diğer hastalıkların belirtileri ile karışıp önemli hastalıklara neden olabilmektedir.

Diyabetin belirtileri derken şunu da belirtelim, diyabet ile ilgili belirtilerin bilinmesi hastalığın erken dönemlerde tanı ve tedavi olasılığını da artırmaktadır. Gençlerde ve çocuklarda görülen tip 1 diyabetin belirtileri başlangıçta en açık bir şekilde görülmeye başlanmaktadır. Diyabetin belirtileri en kısa 1-2 hafta içerisinde aşırı su içme, bol bol idrara çıkma, aşırı yemek yeme isteği, halsizlik gibi başlangıçta belirtiler ile ben geliyorum diyen bir hastalıktır.

İlerleyen günlerde ise kan şekerinin de yükselmesi ile birlikte bulantı, kusma, karın ağrısı,  halsizliğinin artması gibi diyabet belirtileri çoğalmaya başlamaktadır.

Diyabet Önlemleri Nelerdir?

Diyabet önlemleri nelerdir? Sorusuna cevap vermeye başlamadan önce diyabet hastalığı ciddi bir sağlık sorunu olduğundan, kişinin yaşam kalitesini bozmakta, ölüme kadar gidecek olumsuz etkiler yapmaktadır. Hastalarla birlikte çevresindeki insanlara da moralsizlik ve ekonomik sıkıntı yaşatmaktadır.

Şeker hastalığının görülme sıklığı artmakta ve görülme yaşı da giderek düşmektedir. İnsanların şehir yaşamının içinde stresli bir ortamda olması, hareketsiz bir yaşam, dengesiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, uyku sorunları ve şişmanlık hastalığın yayılmasında etkili olan faktörlerdir. Bu nedenle Diyabet önlemleri nelerdir? sorusuna verilecek en muhtemel cevap şeker hastası olmamak ve sağlıklı yaşamak için yaşamınızı düzene sokmaktır.

Diyabetten Korunmak İçin Öneriler

Diyabetten korunmak için öneriler derken aslında bu konuda birçok öneri mevcuttur. Dengeli ve yeterli şekilde beslenmenin alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Gün içinde 2-3 saat aralıklarla ana ve ara öğün olarak, 6 öğün tüketilmelidir. Bu beslenmenin içinde sağlıklı besinler belirli ölçülerde olmalıdır. Bunun için diyabet beslenme piramidinden yararlanılabilir.

Kuru baklagiller, sebzeler, meyveler ve tahıllarda olan posa ihtiyaç kadar tüketilmelidir. Diyabetten korunmak için öneriler arasında kan şekerinin kontrolü oldukça önemlidir.

 • Kan şekerinin kontrol edilemediği duruma gelmesini önlemek için, karbonhidrat tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Karbonhidratlı besinlerin fazla tüketilmesi, kan şekeri dengesini bozan bir etken olarak kabul edilmektedir.
 • Kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalı, balık ve beyaz et tüketimi tercih edilmelidir. Bunlar kızartma yapmak yerine, ızgara ve buğulama olarak tüketilmelidir.
 • Katı yağ tüketiminden kaçınılmalı, aşırı yağ tüketilmemelidir. Özellikle kilosu fazla olan kişiler yağ tüketimini daha az seviyede yapmalıdır.
 • Bebeklerin ilk altı ay anne sütüyle beslenmesi, diyabet riskini azaltmaktadır.
 • Kilonun ideal oranda tutulması gerekir. Diyabet hastaları genellikle aşırı kilolu kişilerden oluşur. Bu nedenle fazla kiloların sağlıklı diyetlerle verilmesi gerekir.
 • Düzenli bir egzersiz planı yapılmalıdır. Sportif faaliyetler kişinin özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Şeker hastalığından korunmak için, beslenme kadar önemli bir yere sahip olan düzenli egzersiz sağlığın korunmasında da etkilidir.
 • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
 • Stresten kaçınılmalıdır. Stres kişilerde yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp hastalıkları gibi sorunlara neden olarak, genel sağlığı olumsuz etkileyen nedenlerden biridir. Vücudun dengesinin bozulmaması gerekir.
 • Düzenli bir uyku düzeni sağlanmalıdır.

Diyabetten korunmak için öneriler derken dahası insanlar kendi sağlığını önemserler ise, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirler. Sağlıklı yaşam için kendinize zaman ayırmaya çalışın. Çeşitli hobiler edinebilir, bunun yanında ruhsal sağlığınızı üst düzeyde tutabilirsiniz. Bu önlemleri almanız sizlere hem diyabet hastalığından korunmanızı sağlayacak, hem de diğer hastalıklardan sizi korumaya devam edecektir.

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

Diyabete iyi gelen yiyecekler oldukça faydalı olduğu da tıbben de kanıtlanmış besinlerle diyabetinizi düşürebilirsiniz. Uygun diyabet diyetleri mevcuttur.

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

 • Her gün en az bir adet elma tüketimi diyabet şekerinin artmasını engellemektedir.Elmanın içerisinde barındırdığı lifler sayesinde kan şekerini düşürme konusunda önemli görevler üstlenir.  Öncelikle dikkat etmeniz gerekenler arasında temiz sularla yıkanmasına dikkat edilmesi gereklidir.
 • Diyabete iyi gelen yiyecekler tarçının kimyasal yapısı itibari ile insülin denilen kan şekerini düzenleyen hormona yapısal anlamda benzemektedir, insülin hormonu gibi davranır. Bu sayede damar yapısının bozulmasında oksitlenme – antioksitlenme dengesinin bozulmasına yol açar. Tarçının içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir. Fazla kilolu ve şişmanlarda açlık şekerini düşürür ve insülin etkinliğini artırdığı için Diyabete iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.
 • Diyabet iyi gelen besinler arasında kuru baklagiller gelmektedir. Genelde şeker hastalarında yanlış bir olgu kuru baklagillerin şekeri yükselteceği ve bu yüzden tüketimini azaltırlar. Kuru baklagiller fasulye, mercimek ve bezelye yüksek oranda suda çözünen lif içerir ve glisemik indeksleri düşük olmasından dolayı diyabet olanlar için önerilmiştir.
 • Badem diyabet hastalarında özellikle yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarını azaltıcı etkiye sahiptir. Badem de bulunan  sağlıklı yağ ve protein deposu olan badem metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Diyabet riskini azaltmak için günde 10-15 tane badem tüketilmelidir.Diyabet hastalığının korkulan komplikasyonlarından olan kalp damar tıkanıklığını önleyici etkileri vardır.
 • Sıkılarak elde edilen soğan suyunu yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına alır. Soğan ve sarımsak içinde bulunan organik kükürtlü amino asit bileşiklerinin etkili oldukları bilinmektedir. Bu bakımdan tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı sarımsak hapı kullanan hastaların kanını kontrol etmeden kan şekerini düşürücü ilaç kullanmamaları doğru olacaktır. Soğan pişirilmeden yendiğinde aynı etkiyi gösterir. Diyabete iyi gelen yiyecekler arasında önemli yeri olan yağsız et oldukça faydalı bir besindir.
 • Piliç-tavuk eti yağsız suda haşlanmış olması gerekir. Kaz eti çok yağlıdır bu nedenle yenmemesi gerekir. Hindi eti yağsız, suda haşlama yenebilir hazmı kolaydır. Balık, yağı diyabet hastaları için zararlıdır, bu nedenle taze ve hiç yasız olmadıkça şeker hastaları balık tüketmemelidir. Bu etlerin birinde safi et olarak günde sadece 100 gr kadar yenmelidir. Genellikle domates suyu şeker hastaları için iyi bir kan sulandırıcı özellik taşımakla birlikte, karaciğerdeki yağlanmaları önler. Hazır domates suları yerine taze sıkılmış domates suyu tercih edilmelidir.

Diyabete Bitkisel Çözüm Yolları

Diyabette bitkisel çözüm yolları tamamen şeker hastalığını ortadan kaldırmasa da şeker yükselmesini azaltmaktadır. Diyabette diğer bir deyişle şeker hastalığı kanda bulunan glikoz miktarı artmakla birlikte yeterli oranda insülini üretememesinden meydana gelmektedir.

Diyabette bitkisel çözüm yolları derken en önemlileri arasında sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak daha fazlasını yapmak istiyorsanız bitkisel çözüm yollarına göz atmanız gereklidir. Ancak bu bitkisel çözümlerin tıbbı tedavi yerine geçmeyeceğinin bilincinde olmalısınız.

 • Diyabette bitkisel çözüm yolları arasında sayısız şifalı bitki ve takviyeler, diyabet için muhtemel faydaları incelenmiş ve bir çoğunun bazı olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.
 • C vitamini, inflamasyonla savaşabilen ve insülin duyarlılığını iyileştiren bir antioksidandır. Bununla birlikte, kanıt çok çelişkilidir ve bunun gerçek bir fayda olup olmadığını belirsizdir.
 • Biberiye: Biberiye, sağlığa faydalarından dolayı mutfaklarda yaygın kullanılan bir bitkidir. Diyabet hastalığına fayda sağlayabilir, ancak şu ana kadar yapılan tüm çalışmalar test amaçlı veya hayvanlar üzerinde yapılmıştır.
 • Sarımsak: Yüksek kan şekerini düşürmek ve iltihaplanma ile mücadele etmek gibi iyi bilinen anti-diyabetik etkileri vardır. Bununla birlikte, bu etkilerin çoğu sadece hayvanlarda incelenmiştir.
 • Özet olarak Diyabette bitkisel çözüm yolları arasında Sarımsak, kişniş ve C vitamini gibi pek çok ot ve takviyenin şeker hastaları için yararlı olabilecek özellikleri vardır. Bununla birlikte, insanlar üzerinde yapılan çalışmalar yetersizdir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yiyeceklerimizdeki temel besin öğeleri karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Emilebilmek için en küçük parçalarına ayrılan besin öğelerinin en önemlisi “glukoz” adı verilen basit şekerlerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glukozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanır.

Günümüzde dünyada her 12 kişiden 1’i şeker hastalığından etkilenmektedir. Öte yandan şeker hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısı henüz tanı almamıştır. Bu da, aslında her 2 şeker hastasından 1’inin hastalığından habersizce yaşamına devam ettiğini gösteriyor.

Seker Hastalığı Geçer mi?

Şeker hastalığı geçer mi? sorusu da aynı zamanda şeker hastalarının en çok arattığı ve öğrenmek istediği sorulardan biridir.

Kan şekerini normale yakın sınırlara indirmek için tedavi mevcuttur.

Yüksek kan şekeri, uzun dönemde yıllar içinde kontrol altında tutulmadığında damar sistemine zarar verebilir. Özellikle böbreklerde, çevresel sinirlerde bu daha belirgindir. Bu zarardan korunmak için kan şekeri kontrol altında tutulmalıdır. Yüksek kan şekerinin neden olduğu aşırı susama, sık ve bol idrar yapma gibi rahatsız edici şikayetleri azaltmak veya yok etmek için tedavi edilir.

Daha kaliteli bir yaşam sağlamak için, yüksek ve düşük kan şekerinin zararlarından korunmak için tedavi edilir.

Şeker Hastalığı İlaçları Nelerdir?

Şeker hastalığı ilaçları nelerdir? derken Tip 2 diyabetiklerde ağızdan alınarak kullanılan vücuttaki, insülinin pankreastan sekresyonunu ve/veya hedef hücrelere etkisini düzenleyen veya glikozun barsaktan emilimini yavaşlatan ilaçlardır.

Şeker Hastalığı İlaçları Nelerdir?

Şeker Hastalığı İlaçları Nelerdir?

Şeker hastalığı ilaçları nelerdir? Sorusunun cevabı 3 ana kısımda değerlendirilmektedir.

 1. Sülfonilüreler: İnsülin salgılayan beta hücrelerini uyararak Vücudun kendi insülin salgılamasını düzenler.
 2. Biguanidler: Yetersiz insülin varlığında hücrelere glikoz (şeker) girişini arttırır, karaciğerde glikoz yapımını ve barsaklardan glikoz emilimini azaltırlar. İştahı da dolaylı olarak azaltırlar.
 3. Alfa-glikozidaz inhibitörleri: Barsaklarda karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatarak ve glikoz emilimini geçiktirerek yemek sonrası oluşan kan şekeri yükselmelerini azaltırlar.

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Şeker hastalığına ne iyi gelir? Sorusuna cevap olarak öncelikle sağlıklı beslenme gelmektedir. Uygun bir beslenme sadece hastalığın belirtilerini hafifletmekle kalmaz, ilerlemesini ve daha ciddi komplikasyonlara yol açmasını engeller. Uzun süre tedavi edilmeyen şeker hastalığının yol açabileceği diğer hastalıklar arasında kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, gözlerin bozulması ve işitme kaybı bulunmaktadır. Sizin sağlık koşullarınıza en uygun diyet ancak doktorunuz tarafından belirlenebilir ancak şeker seviyesini düşürdüğü bilinen bazı gıdaları tüketerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Diyabeti olan birçok kişi beslenme planını uygulamak için aile ile yemek yeme zamanını ve birlikte yedikleri yemek çeşidini değiştirmekte, kendisi için ayrı yemek hazırlamaktadır. Oysa günümüzde diyabeti ve diyabeti olmayan bireylere önerilen sağlıklı beslenme prensipleri farklı değildir. Şeker Hastalığı İlaçları Nelerdir? sorusunu araştıranlar şu bilgiye ulaşmaktadırlar; Diyabet, bireyin temel besin öğelerine olan gereksinim düzeylerini etkilemez. Beslenme planı ile; bireysel özelliklere göre değişen enerji ve besin öğesi ihtiyacının yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayacak şekilde, çeşitli yiyeceklerden karşılanması sağlanır.
Diyabeti olmayan bir kişinin de rafine şeker tüketimini kısıtlaması, doymuş yağ ve kolesterolden zengin olan et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi yiyecekleri belirli bir miktarda tüketmesi, az az ve sık sık yemek yemesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme için aşağıdaki besin öğelerini içeren yiyeceklerin yeterli miktarlarda ve öğün içinde dengeli bir şekilde alınması gerekmektedir.

DİYABET DİYETLERİ

Günlük olarak alması gereken karbonhidrat, yağ ve protein dengesi iyi ayarlanmalıdır. Sadece proteine dayalı bir diyet ile kişi büyük zarar görebilir.

Şeker hastası diyetleri öncelikle 3 ana öğün ve 3 ara öğün yapılmalıdır. Ara öğünlere protein ve karbonhidrat bir arada alınmalıdır. 1 adet taze meyve ve ayran tüketimi gibi diyetler uygulanabilir.

Diyabet diyetlerinde öncelikle mutlaka ana öğünlerinde mutlaka kalsiyum kaynağı tüketimi şekeri dengelemek adına çok önemlidir. Her öğünde az yağlı yoğurt veya ayran tüketimi önemlidir kan şekerini stabil tutacak ani düşme veya

Diyabet Nasıl Önlenir?

Diyabet nasıl önlenir? Sorusunun cevabını 4 ana madde de inceleyebiliriz.

 • Fazla Kilolarımızdan Kurtulmalıyız!

Şişmanlık birçok hastalığa neden olur. Bu hastalıklardan biri de diyabettir. Obez bireylerde giderek artan insülin direnci diyabete neden olacaktır. Son yıllarda obez çocuk ve gençlerde diyabete yakalanma sıklığı ne yazık ki artmıştır. Bu yüzden erken yaşlarda kilo kontrolü ve beslenme eğitimine ihtiyaç vardır. Kilolu bireylerin de fazla kilolarından kurtulmaları gerekir. Bu konuda diyetisyeninize danışarak sağlığınız kendinize yeni bir sayfa açın.

 • Sağlıklı Beslenmeyi Öğrenmeliyiz!

Diyabete neden olan en önemli faktörlerden biri; sağlıksız, dengesiz, düzensiz beslenmektir. Günlük beslenmemizde ihtiyacımız olan besinleri yeterli ve dengeli tüketmeliyiz. Sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklarını öğrenmeli ve ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz. Vitamin, mineral ve antioksidan kaynaklarını beslenme programımıza eklemeliyiz. Sağlıklı beslenme ve gerekli durumlarda uygulanan diyet programı bizi diyabete karşı koruyacaktır.

 • Hareket Etmeliyiz; Yürümeliyiz, Koşmalıyız, Spor Yapmalıyız!

Sağlıklı beslenmeyi öğrendik. Bununla birlikte fiziksel aktivite düzeyimizi de artırmamız gerekir. Kendimize daha aktif daha hareketli bir yaşam tarzı benimseyerek diyabete yakalanma riskini azaltabiliriz. Yapılan bilimsel araştırmalarla bu kanıtlanmıştır. Günde 10.000 adım hedefimiz olmalı; tempolu yürüyüş, sağlık sorunumuz yoksa koşu ve egzersiz programları bizi diyabete karşı koruyacaktır. Aynı zamanda fiziksel aktivite bizi daha sağlıklı, daha mutlu, daha enerji dolu yapar.

 • Stresli Yaşamdan Uzak Durulmalı

“İşte bu biraz zor” dediğinizi duyar gibiyim. Ama yine de strese girmemek biraz da bizim elimizde. Kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissettiğimiz işlerle uğraşmak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak, kitap okumak, teknolojiden uzak durmak sinirlerimize iyi gelecektir. Diyabetin ortaya çıkmasında önemli bir faktör olan HDL kolesterol düşüklüğünün stres ile ilişkili olduğunu bilimsel araştırmalar bize göstermektedir.

Önemli Not:

Sağlıksız besinler en büyük diyabet nedenlerinden biridir. İlaç tedavisi asla tek başına yeterli olmamak ile birlikte bilinmelidir ki karbonhidratlar vücutta diyabet tetikleyici görevini üstlenirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.