GEBELİKTE BESLENME

14.01.2021
680
A+
A-
GEBELİKTE BESLENME

Gebelik bir kadının yaşayabileceği, en güzel serüven, en özel dönem. kan ve canımızdan olan minik için her şeyin en iyisi en güzeli olsun, en doğrusunu yapayım düşünceleri istinasız her konuda hamileliğin en başından başlıyor. Bu konulardan biri kuşkusuz beslenme.

Bu dönemde annenin yeterli besin öğelerini ve enerjiyi alması annenin sağlığı, bebeğin büyümesi ve emzirme döneminde annenin vucüt depolarının hazırlanması açısından çok önemi bir dönem.. Bebek sağlığına etkisi olan en önemli besin öğelerinden biri de uzun çoklu doymamış yağ asitleridir.

Omega-3 yağ asitleri de bu gruptadır ve bebeğin optimal bilişsel, göz ve beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Peki tüketimi hangi besinden sağlayacağız bir bakalım…

Balık ve deniz ürünleri

Ancak balıklar çevrelerinden bağımsız yetişemezler. Denizlerde doğal olarak bulunan veya insan etkileri sonucu denizlerde miktarı artan çeşitli bileşikler balıkların vücudunda birikebilir. balıkların vücudunda birikebilen ve hem annenin hem de bebeğin sağlığını kötü etkileyebilecek bileşiklerden biri de civa. Bu nedenle balık tüketiminde balığın içerdiği civa miktarıına dikkat edilerek balık tercihi yapılmalıdır. Daha da tehlikeli olan metilcivadır. bu bileşik yağda çözenebildiği için, eğer annenin tükettiği balıkta bulunuyorsa kolayca bebeğe geçebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güvenilir civa miktarını 2.5 mikrogram olarak belirlemiştir. Güvenilir miktardan fazla civa tüketimi de bebeğin gelişiminde olumsuz etkilere sebep olabiliyor.

-Gebe annelerin yağlı balık ve konserve ton balığını, yüksek seviyede civa içerebileceği için haftada 2 porsiyondan fazla tüketilmemesi gerektiği önerilmektedir.

-Haftada 2-3 porsiyon tüketilebilen balık türleri;

*Hamsi

*Atlantik Uskumru

*Deniz Levreği

*Mezgit

*Morina

*Berlam

*Pisi Balığı

*Sardalya

*Tirsi

*Vatoz

*Kefal

*Kalyos

*Tatlı su Levreği

*Dil Balığı

*Alabalık

*Bakalyaro

Haftada 1 gün tüketilebilen balık türleri

*Orfoz

*Lagos

*Mercan

*Ton balığı

Civa içeriği çok yüksek olan ve tüketilmesi önerilmeyen balık türleri

*Kral Uskumru

*Ceylan

*Kılıç Balığı

*İri göz Ton Balığı

*Derin Deniz Balıkları

(Balıkların bir porsiyonunun 114 gram olduğu belirtilmiştir.)

Folik Asit

Nöral tüpler gebeliğin 28.gününde kapandığı için, doğurganlık döneminde olan kadınlar folik asit kullanımına özellikle dikkat etmelidir. Peki folik asit neden önemli?

*Kan hücrelerinin yapımı ve hücre çoğalması için gereklidir.

*Bağışıklık sisteminde lenfositlerin işlevleri ve antikor oluşumu için gereklidir.

*Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Bu nedenle Kalp hastalığı riski taşıyanların günlük 400 mcg folik asit almaları önerilir.

*Fetüsün sağlıklı olmasını ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Zengin kaynakları

Yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, kuru baklagiller, yağlı tohumlardır.

Peki Besin alımı ile ilgili kayıpları önlemek için neler yapmalıyız?

*Pastörize işlemlerde kayıp en aza iner.

*En çok kayıp bol suda şişen sebzenin suyunun atılmasıyla oluşur.

*Pişirme;az suda, kısa sürede, suyunu atmayacak şekilde olmalıdır.

*Mayalandırma besinin folik asit değerini arttırmaktadır.

*Yoğurtta sütten üç kat fazla folik asit bulunmaktadır.

Yetersizliğinde büyüme geriliği, üreme güçlüğü ve megaloblastik anemi görülür.

Günlük gereksinim:

Normal birey: 400 mcg

Gebe kadın:600 mcg

Folik asidin etkin olabilmesi için yeterli miktarda C vitamiini alımı da çok önemlidir. yetersiz C vitamini alımı da folik asit yetersizliğine sebep olabilir.

Bol su içmek

Uzmanlar hamile kadınlara kış dönemi 1,5-2 lt, yaz dönemi 2-2,5 lt su alımı öneriyorlar.

Hamileliğin fizyolojisi gereği yavaşlayan tüm sistemlerinizin doğru çalışmasını sağlar. Mesela, sindirim sisteminin yavaşlamasıyla oluşan kabızlığı çözer, şişkinliği alır. İdrar yollarının işlevinin yavaşlamasıyla oluşabilecek idrar yolları enfeksiyonlarının ve vajinal akıntılarının meydana gelmesini önler. Bu sayede sizleri tereddütte sokacak antibiyotik kullanım ihtiyacın azalır.

Cildinizde oluşabilecek istenmeyen çatlakların önlenmesinde de büyük etken sahibidir.

Öğün Atlamak

Gece uzun bir açlık periyodundan çıkıldığı için kan şekerini dengeleyecek dengeli bir kahvaltı anne adayları için çok önemli. Ayrıca en çok kalsiyum ve kaliteli proteinin alındığı öğün kahvaltı olduğu için kahvaltıyı atlayarak güne başlamak anne adaylarını kaliteli besin değerlerinden mahrum bırakır. Öğün atlamak, hamileliğinizde olması gerekenden fazla kilo almanıza ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabilir.

Sebze ve Meyve tüketimi

İyi yıkanmış sebzeler-salatalar sınırsız vitamin deposudurlar ve vitaminler proteinlerden sonra ikinci önemli besin grubudurlar. multi-vitamin haplarını özellikle almayan anne adayları içinse olmazsa olmazdır. Tek tip yerine her türden değişik sebze, Meyve tüketmeniz bu ihtiyacı karşılamakla birlikte kabızlığa, hazımsızlığa, şişkinliğe, kramplara da iyi gelir. Yeşil yapraklı sebzeler yoğurt, süt ve peynirden sonra iyi birer kalsiyum kaynağıdır.

Aslında Her bireyin uyması gereken prensipler. Çünkü hamilelik de kendi bir ‘’hastalık’’ olmayıp, temelinde sadece fizyolojik bir değişim; bunu unutmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.