Hamileler Neyi Yiyebilir? Neyi Yiyemez?

18.08.2019
998
A+
A-
Hamileler Neyi Yiyebilir? Neyi Yiyemez?

Hamileler Neyi Yiyebilir? Neyi Yiyemez?

Hamile olan anne adayların beslenme noktasında dikkat edilmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özelliklede normal hayatta tüketilen besinlerin bir kısmı gebeliğe zarar verebilmektedir. Dolasıyla da hamileler neyi yiyebilir? Neyi yiyemez? noktasında detaylı bir şekilde araştırma yapılmalıdır.

Hamileler Neyi Yiyebilir?

Hamileler Neyi Yiyebilir?

Her anne adayının gebelikte yaşamış olduğu sorunlar farklılık gösterebilir. Kişiye göre farklı nedenlerden dolayı yaşanan bu sorun ana sebebi düzensiz veya yanlış beslenmedir. Hamileler neyi yiyebilir? Neyi yiyemez? sorularının cevabı ise uzman doktorlar tarafından yapılan testlerden sonra belirlenmektedir. Ancak tüm anne adayları için geçerli olan bir kural, öğün sayısını arttırmaktır. Yani az az ve sık beslenilmelidir. Özellikle de hamile olan bayanlar B vitamin deposu olan tüm besinleri günlük tüketmelidir.

Hamileler neyi yiyebilir? Neyi yiyemez? noktasında araştırma yapan anne adayları kesinlikle bir uzman kontrollünden geçmelidir. Bu sayede vücudun kaldırabileceği bir düzeyde beslenme programı yapılabilir. Ayrıca tüm hamile bayanlar ara öğüne önem vermelidir.

Hamileler Neler Tüketmeli?

Hamile bayanların tüketmesi gereken ilk besin kaynağı yumurtadır. Her gün bir adet yumurta yenilmesi durumunda annenin ve bebeğin gereksinim duyduğu proteinler karşılanabilir. Hamileler neler tüketmeli? Listesi içerisinde yer alan et, tavuk ve balık gibi katı besinler bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hayvansal kaynaklı besinler sayesinde ortalama günde 950 gram kadar protein depo edilebilmektedir. Ayrıca Hamileler neler tüketmeli? Listesinde bulunan kivi, portakal gibi meyveler, yine hem annenin hem de bebeğin C vitamini ihtiyacını karşılar. Son 6 ayda bebeğin büyüme hızı maksimum bir seviyeye ulaşmaktadır. Bu nedenle de demir eksikliğinin yaşanmaması için C vitamini alınmalıdır. Ayrıca son 6 ayda tuz, şeker ve hamur işi gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Aksi taktirde ödem problemi yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Yapılması Gerekenler

Her anne adayı için geçerli olan hamilelikte yapılması gerekenler, söz konusu bu dönemin daha kolay bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır. Listede yer alan tüm maddeler hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hamilelikte Yapılması Gerekenler

Hamilelikte Yapılması Gerekenler

 • Hamilelikte yapılması gerekenler denilince akla ilk gelen günde en az 8 veya 10 bardak su içilmesidir. Aşırı sıcak havalar ise bu sayı 12’ye çıkartılmalıdır. Ayrıca gebeliğin son 4 ayında yaşanabilecek olan kabızlık problemleri içinde bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Hamile bayanlar iyi bir şekilde yıkanmış olan salataları kabuklu bir şekilde tüketmelidir. Bu sayede vücudun sindirim sistemi daha rahat bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Hamileler bayan günlük düzenli olarak 40 dakika yürüyüş gerçekleştirmeli veya hafif egzersizler yapmalıdır.
 • Kalsiyum kaybını engellemek için günde 1 veya 2 çay bardağa kadar süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Özellikle süt veya yoğurt yiyemeyen hamile bayanlar peynir ya da çökelek tarzı besinlere ağırlık vermelidir.
 • Hamilelikte yapılması gerekenler listesinin bir diğer üyesi ise, aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınılmaktadır. Kızartma yerine haşlanmış patates, tavuk ve benzeri besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
 • Doğal yöntemler ile üretilmiş ve içerisinde katkı maddesi olmayan tüm besinler hamilelik döneminde tüketilebilir. Ancak beklemiş gıdalar, hazır konserveler, taze olmayan maddelerden hazırlanan yiyecekler bebeğin sağlığı açısından oldukça risklidir.
 • Alınan besin kaynaklarında çeşitliğe önem verilmesi gerekmektedir. Bu sayede vitamin ve mineral eksikliği daha kolay bir şekilde karşılanabilmektedir.
 • Tatlı, aşırı yağlı veya kalorisi yüksek olan gıdalardan da uzak durulmalıdır. Hamilelikte yapılması gerekenler kadar önem arz eden diğer bir konu ise, gebelik dönemlerinde yapılmaması gerekenlerdir. Örneğin günde iki bardaktan fazla çay tüketilmemelidir. Şeker hastası olan anne adayları diyabet ilaçlarını tüketmeden önce kesinlikle doktoruna gözükmelidir.

Hamilelikte Hangi İçeceklerden Uzak Durulmalı?

Hamilelikte hangi içeceklerden uzak durulmalı? Sorusunun ilk cevabı, alkol ve aşırı kafein içeren kahve veya çay gibi sıcaklardır. Bu tür içecekler vücudun normal kan basıncının bir anda artmasına neden olmaktadır. Ayrıca hazır meyve suları veya aşırı şekerli olan içeceklerde hamile bayanlar için sakıncalıdır. Daha çok bireysel olarak sıkılmış portakal veya kivi suyunun tercih edilmesi gerekmektedir.

Tansiyon sorunu yaşayan hamile bayanların bitki çaylarında da uzak durmaları gerekmektedir. Özellikle de hamilelikte hangi içeceklerden uzak durulmalı? Listesinde ada çayları, maden suyu veya soda da yer almaktadır. Açıkta satılan hiçbir karışım tüketilmemeli ve genel olarak doğal yöntemler ile hazırlanan meyve sularına önem verilmelidir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelik döneminde olan anne adayların en çok şikayet ettiği konulardan biride aşırı mide bulantısıdır. Ancak bu sorun düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenen anne adaylarında görülmemektedir. Dolasıyla da hamilelikte mide bulantısı yaşamamak için beslenme alışkanlığına önem verilmesi gerekmektedir.

Örneğin;

 • Zencefil: Hamilelikte yaşanan sabah bulantılarına karşı alınabilecek olan en doğal yöntem zencefil tüketimidir. Bulantıyı hafifletmek için günde 2 bardak zencefil çayı içilebilir. Ancak çayın hazırlanışı sırasında zencefilin kendi tozu kullanılması gerekir.
 • Limon: Limonun ekşi tadı sayesinde hamilelikte mide bulantısı yaşanması engellenebilir. Limonun kokusu bile bulantının hafiflemesini sağlayabilir.
 • Su: Vücudun aşırı su kaybına uğraması, mide bulantısının asıl nedenleri arasında yer almaktadır. Bu içinde gebelik döneminde bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Kafein veya enerji içeceklerinden uzak durulması, bulantı sorunun yaşanmaması açısından oldukça önemlidir.
 • Mide Boş Kalmamalı: Hamilelikte mide bulantısı yaşamanın bir diğer sebebi ise, aç kalmaktır. Bu nedenle de düzenli bir şekilde beslenmek gerekir. Çok ağır kokusu ve tadı olmayan besinler sayesinde gebelik dönemi sorunsuz bir şekilde atlatılabilir.
 • Nane: Günde 2 adet tüketilen nane bitkisi sayesinde de mide bulantısı sorunları kardırılabilir. Ayrıca çay şeklinde kaynatılarak içilen nane çayı, halsizlik sorununa da bire bir iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.