Hareket Etmiyorsanız Diyet Yapmayın

27.10.2019
998
A+
A-
Hareket Etmiyorsanız Diyet Yapmayın

Hareket Etmiyorsanız Diyet Yapmayın

Beslenme ve Diyet uzmanları uyarıyor: yazın diyet yapmak için en uygun zamandır ancak spor veya fiziksel aktivite olmadan uygulanan diyetlerin hiçbir işe yaramayacağının altını çiziyorlar.

Yaz diyeti adı altında yapılan internette arama sonuçlarında yaklaşık olarak 2,5 milyon sonuç bulabilirsiniz, bu durum ise sadece bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Şişmanlığın zararları konusunda halkımız yavaş da olsa bilinçlenmeye başlıyorlar, ancak birçok kişi diyeti herhangi bir fiziksel aktivite olmadan uyguluyor. Çünkü 50 metrelik bir yere bile vasıta ile ulaşım sağlayan ikinci birinci kata bile asansör kullanan hareketsiz bir toplum olduk.

Hareket yoksa başarı da yok

Diyetlerini fiziksel aktivite ile birleştiren kişilerin ayda sağlıklı bir şekilde 4 kilo’ya kadar kilo vermeleri mümkün oluyor.  Birçok kişi, kulaktan dolma bilgiler ile kendilerine bir diyet programı uyguluyorlar.  Uzman gözetimi altında yapılmayan diyetlerde çoğu zaman istenilen başarıya ulaşması pek mümkün olmuyor.  Diyet programları kişiye özel olarak hazırlanır. Çünkü kişinin kilosu, boyu, cinsiyeti ve metabolizmasının nasıl çalıştığı sağlıklı kilo verme de büyük önem taşır.

Yaz Diyeti İçin Önerimiz

Yaz diyetindeki en büyük destekçiniz karpuzdur. Su ve lif içerdiği için tok tutma etkisi yaratır. Şeker hastalığınız yok ise fırsat bulduğunuz müddetçe karpuz yemeniz sağlıklı kilo vermeniz açısından son derece önemlidir. Ayrıca gün içerisinde en az 2 litre sıvı tüketmeye çalışın.

İdeal olan haftada 1, Ayda 4 kilo vermektir

Doktora danışmadan, çevrenizden duyduğunuz ya da internette bulduğunuz bilgilerle diyet yapmayın. Kısa sürede kilo vermeyi vadeden bu içerikli metinler sağlığınızı risk altına atar. Özellikle kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar, hamileler ve yeni doğum yapmış olanlar doktora danışmadan kesinlikle diyet yapmamaları gerekmektedir.

Peki Nasıl Kilo Verebilirim?

Bu sorunun en doğru cevabı diyet değil sağlıklı yaşam olmalıdır. Düzenli olarak spor yapıyorsanız ve sağlıklı besinler tüketiyorsanız, kısacası diyeti değil de sağlıklı yaşamı tercih ediyorsanız kilo verebilirsiniz. Harcanan enerji miktarı, alınan enerji miktarına göre fazla ise zaten kilo vermeniz mümkündür. Enerji atmanızın en sağlıklı yolu ise düzenli olarak fiziksel aktiviteler veya spor yapmaktır.  Kilo vermenin en sağlıklısı ise 1 ayda ortalama 4 kilo vermektir.

aklınıza takılan soruları sormaktan yorumda belirtmekten çekinmeyin.

sağlıklı günler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Krizantem dedi ki:

    Beslenmeye dikkât etmek ancak hareket etmekle mümkündür, zaten atalarımız da hareket neredeyse bereketin de orada olduğunu yüzyıllar önce söylemişlerdir.
    Demek ki neymiş?
    Zayıflamak ve sağlıkla kalmak için hem yediklerimize dikkât edecekmişiz hem de hareket edecekmişiz.