Hızlı Kilo Vermenin Zararları

27.12.2018
947
A+
A-
Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı Kilo Vermek

Şişmanlık olgusu günümüzde insanların yaşam kalitesini düşüren başlıca sorunlardan biri olmuştur. Kilo verme yöntemleri arasında en çok tercih edilenler hızlı kilo verme yollarıdır. Ancak bu şok diyetlerine duyulan güven de hassas ve kırılgandır. Dolayısıyla zararları da olabilecegi düşünüldüğü icin hızlı kilo vermenin zararları nelerdir? veya hızlı kilo verdiren diyetlerin zararları gibi sorular da cevaplanmaya çalışılmıştır.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Fazla kilolardan şikâyetçi olanların en büyük isteği, en kısa zamanda zayıflayıp forma girmektir. Bu amaçla hazırlanan şok diyetler, çok düşük kalorili yiyeceklerle beslenme ve ağır egzersizlere dayanır. Bu tür diyet programları sayesinde kısa sürede hızlı kilo vermek mümkündür. Ancak bu durum, pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Hızlı kilo vermenin zararları hakkinda bazı onemli maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Uzun süre aç kalma ve kan şekerinin düşmesi

Hızlı kilo vermek için yapılan diyetler, genelde karbonhidrat yönünden yetersiz besinlerden oluşur. Hem günlük kalori miktarının az olması hem de yetersiz karbonhidrat alınması sonucu kan seviyesi sürekli düşer. Bu durum, açlık hissinin artmasına, dolayısıyla halsizlik, yorgunluk ve asabiyete yol açar. Açlık süresi uzarsa, konsantrasyon yetersizliği, zihinsel yorgunluk, hatta yorucu işler sırasında bayılmalara bile neden olabilir.

  • Kas kaybı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan organların fonksiyon bozuklukları

Uzun süre düşük kalorili besinlerle beslenme sonucu kas kayıpları ortaya çıkar. Buna bağlı olarak, karaciğer ve böbrekler işlevlerini yitirmeye başlar. Kalp kasları eriyebilir ve kemik yoğunluğu azalır. Bu durum, kalp krizlerine, eklem ağrılarına ve sabahları yorgun uyanmaya yol açabilir. Bunlar hızlı kilo vermenin zararları konusundaki en inemli hastalıklardandır.

  • Metabolizma hızının yavaşlaması

Hızlı kilo verme sonucu en sık ortaya çıkan sorun metabolizmanın yavaşlamasıdır. Beslenme ve diyet uzmanlarına göre, sağlıklı bir zayıflama için aylık kilo kaybı 4-6 kg olmalıdır. Bu ortalamanın üzerinde gerçekleşen kilo kayıpları, yağ dokusundan olmayacağı için zararlıdır. Hızlı kilo verme sırasında metabolizma yavaşlar ve su kaybı artar. Bunun sonucunda, safra kesesi taşları oluşabilir, sindirim sistemi bozuklukları, tansiyon dengesizlikleri ortaya çıkabilir.

  • Vücut sıvı- elektrolit dengesinin bozulması

Hızlı kilo verme yi hedefleyen diyet programlarında tek yönlü beslenme söz konusudur. Bu da vücudun günlük ihtiyaç duyduğu ana besin öğelerinin yetersiz alınmasına neden olur. Bunun sonucunda vücut direnci hızla düşer ve sıvı-elektrolit seviyesi bozulur. Kalp ritim bozuklukları ve tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Bunlar da önemli hızlı kilo vermenin zararları ile ilgili konulardandır.

Özellikle yaz aylarında ve ağır egzersizler sonrası, sıvı kaybının giderilmesi önemlidir. Çok düşük kalorili diyetlerde ilk birkaç günde görülen hızlı kilo kaybının nedeni, su kaybına bağlı dehidratasyondur.  Vücut sıvısının yüzde 2 oranındaki kaybı bile, fizik ve mental durumu bozabilir.

  • Saç dökülmelerinin ortaya çıkması

Hızlı kilo verme arzusuyla yapılan ve kronik açlığa sürükleyen diyetler, saç dökülmelerine yol açabilir. Yoğun stres, çinko, magnezyum ve selenyum gibi minerallerle proteinin yetersiz alınması, saç ve tırnak sağlığını olumsuz etkiler.

  • Hızlı verilen kiloların hızla geri alınması

Hızlı kilo vermek için yapılan ilk girişim, besin maddeleri yönünden yetersiz ve kalorisi düşük gıdalarla beslenmektir. Bu şekilde istenen sonuca ulaşılsa bile bu beslenme şekli uzun süre devam edemeyecek ve normal beslenme seyrine geri dönülecektir. Dolayısıyla kaybedilen kilolar hızla geri alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Samed dedi ki:

    Daha önceden hızlı şekilde kilo verme durumu yaşamıştım ve maalesef cildimde çatlaklar oluştu. Kilo vermek isteyenlerin kesinlikle bu makaleyi okuması ve daha sonra bu işlemlere başlamasını öneririm daha sonra oluşacak sorunlar gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor.