İpek Pul biber nedir? Alırken nelere dikkat etmemiz gerekir ? Uzmanından tavsiyeler..

11.01.2022
474
A+
A-
İpek Pul biber nedir? Alırken nelere dikkat etmemiz gerekir ? Uzmanından tavsiyeler..

Uzmanından Pul biber ile ilgili tavsiyeler

İpek Pul biber nedir ?

Deneyimleri ile İpek pul biberin tanımı Tayyar Çalık şu şekilde açıklıyor ;

Biberin içerisindeki tüm çekirdeklerle sap kısmının alınması ile elde edilen sadece etli kısmının kurutulup ince kıyım – kalın tabiriyle numaralandırılan ürüne İpek pul biber denir.

 Pul biberin kaliteli olup, hileli olduğunu nasıl anlarız ?

Yıllarca bu sektörde esnaflık yapan Tayyar Çalık kendine özgü test yöntemleri geliştirmiş.

Bunlardan bir kaç tanesini şu şekilde açıklıyor ;

1. Yöntem gazete kağıdının üzerinde bekletin

Biberi gazete kağıdının üzerine dökün ve bir gün boyunca bekletin. Eğer gazete kağıdı kırmızı bir yağ ile kaplanmış ise ipek diye aldığınız biberin  içine bol miktarda ucuz bir yağ karıştırmışlardır. Ki bu yağ zamlarından sonra ne Ayçiçek ne Mısır yada bilinen başka bir yağ karıştırdıklarını zannetmiyorum. Ne olduğu belirsiz merdiven altı yağ karıştırma ihtimallerin çok yüksek.

2. Yöntem suda bekletmek

Satın aldığınız biberi 500 gr kapasitesinde bir kavanoza dökün. Kavanozun 3/4 lük kısmına kadar içme suyu ile ilave edip ağzını kapatın. Hareket etmeyecek bir alanda iki gün bekletin ve iki gün sonunda gözlemlemeye başlayın.

Eğer hazırladığınız karışımda katmanlara ayrılmış 2 den fazla renk ve yoğunluk yaşanıyorsa,  aldığınız biber katkılı ve hilelidir. Ama sadece iki katman ve hafif bir renk değişimi gözlemliyorsanız, satın aldığınız Pul biberde herhangi bir sıkıntı yoktur.

Karışımda Keskin renk değişimli ve çok katmanlı gözlem neden olur  ?

25 yıl baharatçılık yapmış biri olarak insanların nasıl kandırıldığını ve aldatıldığını aktaran Tayyar Çalık  ipek diye satın alınan Pul biberlerin hile ile maliyetini düşürmek için  adına kullanılan yöntemleri anlattı.

En kötü ihtimal Talaş tozu

Talaş tozunu gıda boyası ile renklendirip biberin içerisine atıyorlar. 2.  yöntem ile bir katmanın renginden arınmış odun parçaları olduğunu anlayacaksınız.

Çekirdekler ve biber sapları

Biber ve benzeri sebze ve meyvelerin çekirdeklerini kıyıp biberinden içine atıyorlar. Bu biberin maliyetini düşürmede kullanılıyor. Biber sapları da aynı şekilde kutulup ince forma getirildikten sonra İpek bibere karıştırılıyor. 2. yöntemle çekirdek ve sap katmanı gözlemleyebilirsiniz.

Olmazsa olmazları ; TUZ

Kaya tuzu kullansalar iyi diyeceğim. Yani tabi ki iyi bir şey değil ama en uygun tuz rafine tuz. Büyük bir ihtimalle Rafine tuzu kullanıyorlar. Piyasada en az zam yiyen mutfak ürünlerinden biri. kilosu 1 tl bile değil. 3′ e 1 karıştırmış olsalar maliyeti %200 oranında azaltıyorlar. 2. yöntem ile anlayabiliyoruz. Yüzeyde ki suya bir kürdanı yada eldiven ile dokunun ve tadın. En ufak bir tuzlu hissi verirse satın aldığınız Pul biberin içerisine tuz ilave edilmiştir. Yani katkılıdır.

Ne olduğu belirsiz yağ ilavesi

2. yöntemle eğer ilave bitkisel bir yağ ilavesi yapılmışsa haliyle yüzeyde bir yağ katmanı olacaktır. Bu ayrıntı önemlidir. Unutmayın. Sağlığınıza dikkat edin.

Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı ve takibi için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/ciltvesaglik/

T.Çalık

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.