Lazer Epilasyonun Zararları Var Mıdır?

20.12.2018
2.757
A+
A-
Lazer Epilasyonun Zararları Var Mıdır?

Lazer Epilasyonun Zararları Var Mıdır?

Lazer epilasyonun zararları uzun yıllardır tartışılan konuların başında gelmektedir. Bazı uzmanlar ciddi zararlarının olacağını hatta cilt kanserine bile yol açacağını belirtirken, bazıları ise de doğru kullanımında herhangi bir zararının olmadığını söylemişlerdir. Biz de sizler için bu yazımızda lazer epilasyonun zararları var mıdır? Lazer epilasyon sağlığa zararlı mı? Lazer epilasyon kısırlığa neden olur mu? gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

haydi şimdi Lazer epilasyonun zararlarını hep beraber inceleyelim. Yazımız boyunca Lazer epilasyonun bedenimizde nelere zararları olduğuna tek tek değineceğiz. O zaman ilk başlığımız olan Lazer epilasyon zararlı mı? ile başlayalım. 

Lazer Epilasyon Zararlı mı? Yan Etkileri Var mı?

Yazımıza peşin olarak lazer epilasyonun zararları vardır diyerek başladık ama öncelikle vurgulamamız gereken konu lazer epilasyonun güvenilir merkezlerde ve alanında tamamen uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğidir. Aslında uzmanlar yan ekileri yoktur derler ancak bu konuda şikayetçi olan binlerce insan bulunmaktadır. 

Başlıca yan etkilerini aslında şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yanmalar
  • Lekelenmeler
  • Operasyonun yapıldığı bölgede kaşıntılar

gibi durumlar oluşabilir. Aslında listeyi daha fazla uzatıp insanların korkmalarını sağlamak istemiyoruz ancak benzer yan etkiler uzar gider.

Lazer epilasyona girildikten sonra dikkat edilmesi gereken nokta ise, yapıldığı bölgeye 2 hafta süresince güneş koruyu kremlerin uygulanmasıdır. Bu sayede cildinizin o bölgesi epilasyona hazır hale getirilir.

Lazer epilasyonunun uygulanacağı bölgede herhangi bir rahatsızlığınız varsa, bu operasyon ciddi risk taşımaktadır. Örneğin, koltuk altınızda siğil, egzama, iltihap gibi hastalıklarınız varsa, lazer epilasyon yaptırmaktan kaçınmanız gereklidir.

Esmer tenli olanlar lazer epilasyona girebilir mi? sorusu da günümüzde en çok sorulan sorulardan biridir. Esmer tenli olanlar lazer epilasyona girmeden önce iki defa düşünmeleri gereklidir. Çünkü esmer tenlilerin pigment hücreleri daha fazla olduğundan dolayı, yanık oluşma riski daha fazladır.

Hamilelik döneminde lazer epilasyon

Hamileler için lazer epilasyonun zararları yoktur. (farklı olarak) Fakat uzmanlar tarafından ilk 5 ay önerilmemektedir. Bu durum bebeğe ve anneye herhangi bir zarar verebileceğinden değil, annenin endişelerini artırıp anksiyetesini tetiklememesi içindir.

Bacaklara lazer epilasyonun zararları var mıdır? sorusu günümüzde hem bayanların hem de erkeklerin sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. bu soruya cevap olarak “Hayır, Yoktur” diyebiliriz. Hatta alt bacak bölgesinde kıllanma fazla olduğundan alınacak sonuçlar da oldukça olumludur. 

Kaş arasına lazer epilasyonun zararları var mıdır? sorusunun cevabı aslında duruma göre değişiklik göstermektedir. Kaş arasıla elbette lazer epilasyon yapılabilir; ancak, malum günümüzde kaş modası sık sık değişmektedir ve kaşlardaki bazı kız köklerini öldürdüğü için değişen modalarda pişmanlık yaratabilir. 

Yanaklara Lazer epilasyonun zararları var mı? sorusuna aslında zaten yüz bölgesi olduğu için cevap olarak “hayır, yoktur” diyebiliriz. Ancak yanak bölgesindeki kıllar çok ince ve zayıf oldukları için bu böyleye genelde iğneli epilasyon da tercih edilmektedir. 

Bunlara benzer lazer epilasyonun zararları ile ilgili insanların aklını karıştıran birçok soru vardır. Onlardan bahsetmeden önce belirtmemiz gerekir ki Erkeklerin bu konu merak ettiği soruların başında Erkekte lazer epilasyonun zararları var mdır? sorusu gelmektedir ve cevap ise tabi ki “hayır”dır. 

Şimdi benzer şekilde sorulan diğer sorulardan da kısaca bahsedelim; 

  • Sivilce tedavisi gören lazer epilasyon yaptırabilir mi? Hayır önerilmez çünkü tedavi görerek hassaslaşan ve kimyasal dezenformasyona açık olan cilde kalıcı zarar verebilir. 
  • Lazer epilasyonun dövmeye zararı var mı? tabi ki var arkadaşlar. dövme mürekkebi üst deri ile alt deri arasına yerleşen bir kimyasal olduğu için ciltte ciddi bozulmalara yol açabilir. Aynı zamanda dövmede bozulmalara yol açabilir. 
  • Regl döneminde lazer epilasyon zararlı mı? elbette zararları söz konusudur. Hatta 2-3 gün öncesindenlazer epilasyon tedavisi kesilmelidir. 

Biraz da lazer ışığının zararları hakkında konuşalım.

Lazer ışığı zararlı mıdır?

Öncelikle lazer epilasyon ışığı zararlı mıdır? Lazer epilasyon ışığı radyasyon yayar mı? sorularını cevaplayalım. Hayır. lazer epilasyon ışıkları vücudumuzda derinin çok az miktarda altına işlemektedir. bu durumda olası zararlardan bahsetmek mümkün değildir. sadece şunu belirtmeliyiz ki, uzman tarafından yapılmadığı sürece küçük çaplı yanıklar söz konusu olabilir. 

Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Kanser hastaları için Lazer epilasyon kanser yapar mı? sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Aynı zamanda Lazer epilasyon kanser tedavisine engel olur mu? sorusu da sıkça kafa karıştırmaktadır. Bu soruların cevabı aslında çok basittir. tabi ki, hayır. günümüze kadar böyle bir vaka hiç duyulmamıştır. 

Genital bölgeye uygulanan lazer epilasyon zararlı mıdır?

Başlığı aslında 2 soruda ele alabiliriz. Bunlar; Lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi? sorusu ve Lazer epilasyon kısırlık yapar mı? sorularıdır. Bu soruları tek tek ele alalım;

  • Lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi? sorusu aslında sıklıkla sorulan sorulardan biridir çünkü genital bölge ve bikini bölgesi sık epilasyon yaptırılan bölgelerdendir. Açıkçası bu soru henüz tam anlamıyla kesin cevap bulamamıştır ancak bu konuda yaşanan ciddi ve ispatlanmış herhangi bir sıkıntı da söz konusu olmamıştır. Bu durumda Lazer epilasyon yumurtalıklara zararlı m? sorusuna doğrudan evet diyemeyiz. 
  • Lazer epilasyon kısırlık yapar mı? sorusunu ele alalım. bu soru aslında araştırmalara göre erkekelrden çok kadınlar tarafından araştırılan konulardan biridir ve asla böyle bir sorun yaşanmamıştır. Lazer epilasyonun insan vücudunda kısırlık gibi bir sorun teşkil etmesi olası değildir. 

Lazer epilasyon yaklaşık 20 – 25 yıldır sürekli uygulanan bir operasyondur. Uzmanlara göre lazer epilasyonun genital bölgeye uygulanmasıyla normal bölgelere uygulanması arasında hiç bir fark yoktur ve kesinlikle yumurtalıklara ve doğurganlığa zarar vermeyeceğini vurgulamışlardır.

Lazer epilasyon uygulamasının zararlarını en aza indirmek için, cihaz ve uygulanacak miktar çok doğru seçilmelidir. Bunun için ilk olarak cildiye bölümüne başvurmanız, doktorun vereceği tavsiyeler sonrasında lazer epilasyon tercihinizi yapmanız büyük önem taşımaktadır.  Riski en aza indirmek için bizim tavsiyemiz, 755 nanometrelik dalga boyuna sahip alexandrite tipi lazer cihazları tercih edilmelidir.

Kısaca lazer epilasyon uygulamasının doğru miktar ve cihaz seçildikten sonra hiç bir zararı yoktur. Fakat her tedavi ve operasyonda olduğu gibi beklenmedik bir yan etki görürseniz, operasyonu durdurup doktorunuza başvurunuz.

Evde lazer epilasyon zararları nelerdir?

Evde lazer epilasyon aleti

Evde lazer epilasyon aleti

Evlerimizde bulunan evde lazer epilasyonu aleti zararları aslında oldukça merak edilen konulardandır. İnsanların kendi evlerine satın aldıkları lazer epilasyon aletleri ile lazer epilasyon merkezlerinde uygulanan lazer epilasyon aletleri arasındaki dalga boyları çok farklıdır. evde kullanılan lazer epilasyon aletlerinin dalga boyları çok düşüktür. Evde lazer epilasyon yan etkileri bu durumda söz konusu değildir. Dolayısıyla olası bir zarar da söz konusu olmamaktadır; ancak gene de ufak çaplı dahi olsa yanmalara yol açmamak için dikkatli kullanımı önemlidir. 

Evde kullanılan Lazer epilasyon aleti radyasyon yayar mı? sorusu ile yakın zamanda araştırılan konulardandır ancak şu ana kadar elde edilen bulgulara göre olası bir radyasyon yayılımı söz konusu olmamıştır. 

Elimizden geldiğince lazer epilasyonun zararları var mı? sorusunu cevaplamaya çalıştık. Hangi bölgelere zararı olup olmadığını tek tek inceledik. Sizler de eklemek istediğiniz noktalar için veya sorularınız için yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Lazer epilasyon olmak isteyenler, hepinize bol şans dileriz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.