Nar Kabuğunun Sağlığa Faydaları

26.12.2018
1.978
A+
A-
Nar Kabuğunun Sağlığa Faydaları

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğu birçok faydası bakımından farklı alanlarda kullanılmaktadır. Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir? diye soracak olursak güzellik, sağlık ve saç bakımı alanlarında adından söz ettirmeyi başaran nar kabuğu son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Peki ama bu nar kabuğunun faydaları nelerdir? Nar kabuğu neye yarar? Nar kabuğu nasıl kullanılır? diyorsanız hemen söyleyelim.

İşte nar kabuğunun faydaları;

Nar Kabuğunun Faydaları

Nar Kabuğunun Faydaları

Nar kabuğunun kansere faydası; Nar kabuğu, kanser kökenli hücrelerin zayıflamasına ve zaman içinde kaybolmasına yardımcı olduğu için uzmanlar tarafından, tüketilmesi sıklıkla vurgulanıyor. Uzun soluklu tüketildiği zaman inanılmaz sonucu gözlerinizle göreceksiniz. Çünkü nar kabuğu sadece kanser hücrelerini yok etmiyor aynı zamanda cilde güzellik katıyor.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğu zayıflatır mı? Diyet listenizde nar kabuğu olmalı. Nar kabuğu vücuttaki fazla yağı yaktığı için diyetisyenler tarafından tavsiye ediliyor. Diyet listesine sadık kalarak nar kabuğu kullanılmalı akis takdirde nar kabuğu tek başına bütün yağları yakmakta etkili olmayabilir.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğunun saçlara etkisi; Nar kabuğu saç bakımında kullanılan özel besinlerden. Yıpranmış saçlar ve kökü zayıflamış saçlar için nar kabuğu kürü yapılmakta ve  saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Saç tellerini güçlendiren nar kabuğu aynı zamanda saça parlaklık ve yoğunluk katmakta saçın hacimli görünmesine yardımcı olmaktadır.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğundaki vitaminler; Nar kabuğu içeriğinde bir çok vitamin bulundurmaktadır. Bunlardan bazıları: B1, B2, B5, B6 vitaminleridir. Bu vitaminler sayesinde vücudun direnç yolu artmakta ve hastalık yolu kapanmaktadır. Nar kabuğu, Omega-5 yağı bakımından doygun olduğu için oldukça önemli bir besindir ve süper besinler kategorisinde yer almaktadır.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğunun cilde faydası; Nar kabuğu, cildin nem seviyesini dengeleyerek kuru ciltlere nemlilik katmaktadır. Nemin yanı sıra ciltte meydana gelen sivilceleri yok etmektedir. Özellikle başta, saç diplerinde çıkan sivilceleri yok etmektedir.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğunun sağlığa faydaları;

Nar kabuğu mineral, folat, potasyum bakımından zengin olduğu için sağlığa aşırı derecede fayda sağlamaktadır.

  • Kalp hastalıklarını önleyen nar kabuğu, özellikle kalp krizini önlemektedir.
  • Bağırsakta oluşan solucanları yok ederek bağışıklığı koruyan nar kabuğu, etkili doğal ilaçlardandır.
  • Dizanteri gibi virüs tabanlı hastalıkların önüne geçerek bünyeyi bu hastalıklardan korumaktadır.
  • Nar kabuğu C, E vitaminlerini bünyesinde barındırdığı için saç köklerine iyi gelmekte ve soğuk algınlığını önlemektedir.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğu kolesterol düşürür mü? Kolesterol düşürücü etkisiyle bilinen nar kabuğu sıklıkla tüketildiğinde kolesterolü dengelemektedir.

Nar kabuğunun görüldüğü gibi birçok faydası bulunmaktadır. Kuran-ı Kerimde de narın faydalarından bahsedilmektedir. Keza bilimde nar kabuğunun ve narın faydalarından bahsetmektedir. Nar kabuğunu dilerseniz kurutarak çay şeklinde demleyip tüketebilirsiniz. Veya kurutmadan nar kabuğunu salata şeklinde tüketebilirsiniz. Nar kabuğunun faydasını bir an önce görmek istiyorsanız sıklıkla tüketmelisiniz. Ara verdiğiniz takdirde nar kabuğu faydasını kısa bir süreliğine gösterecek ve etkisi yok olacaktır.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Nar kabuğu nasıl kurutulur sorusu da internette sıklıkla araştırılan sorulardan biridir. Bu konuda geçmişte köylerde büyüklerimiz nar kabuğunu kurutmak için bazı islemler yaparlardı. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  1. Öncelikle nar kabuğunun çekirdekleri tamamen çıkarılır.
  2. Çekirdeklerinden arınan nar kabukları küçük parcalar halindr kesilir.
  3. Kesilen nar kabuğu parcaları güneşe serilir.
  4. Güneşte kurutulan nar kabukları toplanır ve 1 gün boyunca gölgede, serin bir yerde soğutulur.
  5. Nar kabuklari en son hava geçirmeyecek sekilde kaplara doldurulur ve muhafaza edilir.

Nar Kabuğunu Nasıl Tüketilir?

Bu sorunun en çok karşılaşılan cevabı nar kabuğu çayı yapmaktır. Bunun dısında nar kabuğu toz haline getirilip tozu yemeklere veya salatalara bir baharat gibi eklenebilir.

Nar kabuğu Çayı Nasıl Yapılır

Nar Kabuğu Çayı

Nar Kabuğu Çayı

Nar kabuğu cayı tarifi;

100 gr su ile yaklasık 4-5 gr kurutulmuş nar kabugu suda 10 dk kadar bekletilir. Daha sonra 15 dk kadar kaynatılır. Şekersiz içilmesi önerilmektedir.

Nar Kabuğu Çayının Zararları

Birçok faydasi bulunan nar kabuğu çayının zararları da vardır. Bunları şu sekilde ekleyebiliriz;

Hamilelikte nar kabuğu çayı içilir mi?

Narı meyve olarak yemek ya da nar suyu icmek muhakkak faydalıdır ancak, kasılmalar ve erken doğum üzerinde etkileri olan nar kabuğundan ve nar ekstresi tüketiminden bu dönem boyunca kaçınılmalıdır.

Hastalıkların tedavi sürecinde nar kabuğu ve su oranı 1/20 olmalıdır, bu orana çok dikkat edilmelidir. Eğer malzemelerin oranında bir hata yaparsanız, baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

Alkol alan bir kişi nar kabuğu çayı icmemelidir.

Uyarı ve Tavsiyeler

Nar kabuğu çayı günübirlik veya sürekli zevk için içilmemelidir. Haftafa en fazla 3 gün icmeye dikkat edin. Eğer tedaviye devam etmek istiyorsanız 7 günde bir 4 gün mola verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.