Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

25.12.2018
1.273
A+
A-
Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir?

Son zamanlarda propolis nedir sorusu arıcılık ile ilgilenenlerin sıklıkla internette araştırdığı sorulardan biridir. Propolis nedir sorusuna verilecek en makul cevap ise, arıların farklı bitkilerden toplaması ile elde edilen bir tomurcuklar topluluğudur. Toplanan bu tomurcuklar kovanda toparlanmaktadır. Yapışkan bir kıvamda olan propolis kovanın zararlı maddelere karşı korunması amacı ile kovanda muhafaza edilmektedir.

Propolis maddesi arıların kovanın içerisinde toparlaması ile birlikte kovandan alınarak tüketilir. Çeşitli bitki tomurcukları ve bitkiler üzerinden toparlanılarak elde edilmesinden dolayı bitkisel ilaç kategorisine girmektedir. Bitkisel ilaçların insan sağlığa faydalarının çok olduğu bilinmektedir. Bu tür etkiler sayesinde daha sağlıklı yaşam sürmek mümkündür.

Propolis üretimini yapmayan arılar genellikle tropikal bölgelerde yaşayanlardır. Kovan iç duvarları kullanılarak biriktirme yapan arılar bu tekniği uygulamaları sayesinde kovanı dış tehditlere karşı korumacılık da yapmaktadır. Aynı zamanda kovan girişleri kapatılmaktadır. Bu sayede yabancı canlıların içeri girmesi söz konusu olmamaktadır. Özellikleri bakımından iç savunma mekanizması olarak görülmektedir. Kelime anlamı da koruma olması da bu durumu en net şekilde göstermektedir. Mumyalama işlevi görmesi de oldukça dikkat çekici bir yönünü ortaya koymaktadır.

Propolisin Özellikleri

Farklı bitkilerden toparlanması ile üretilen propolis herkes tarafından rahatça tüketilebilen bir gıdadır. Propolisin özellikleri aslında saymakla bitmez. Yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmek adına kullanılması gereken ürünlerden bir tanesidir. Arılar farklı bitkilerden aldıkları tomurcuklar ile antioksidanları bir araya getirmektedir. Böylece birden fazla faydayı bünyesinde bulundurabilmektedir. Arıların üretme amaçları arasında yaşam alanlarını onarma işlevini de görmektedir. Bu da önemli propolisin özellikleri arasinda sayılır. Rengi sarıya yakın olsa da bitki örtüsüne bağlı olarak farklı renklerde olanını da görmek mümkündür. Propolis içinde fenolit, polifenoller ve flavonoit asitleri bulundurmaktadır. Ayrıca B1, B2, CI ve E vitaminleri de bünyesinde bulunmaktadır. Kovan içinden kazınarak alınan propolis kovanlara kurulan tuzaklar ile de elde edilebilmektedir. Arıların bu maddeyi ayaklarında taşıyarak kovana taşımaları söz konusudur. Kurulan tuzakta arının geçiş alanı daraltılır. Arı bu alandan geçmek isterken mecburen ayağında ki tomurcuğu bırakır. Bu şekilde propolis elde edilmiş olmaktadır. Elde edilen tomurcuklar tüketim için hazırdır. Ağızda sakız gibi çiğneme yolu ile de tüketimi yapılabilmektedir.

Propolisin Faydaları

propolisin faydaları aslında inanılmaz derecede fazladır. Zaten günümüzde internette propolisin faydaları nelerdir? veya propolisin yararları nelerdir? soruları sıklıkla aratılmaktadır. Aşağıda propolisin önemli faydalarından kısaca bahsedelim;

 • Ciltte oluşan uçukları giderme işlevi görmektedir.
 • Mikroplara karşı mücadele eder ve vücudun direncini arttırır.
 • Hücre yenileme özelliğine sahip olmasından dolayı yorgunluğu azaltmaktadır.
 • Kanser hücrelerine karşı savaşan hücrelerin üretimine katkıda bulunur.
 • Ülser hastalığına iyi gelmektedir.
 • Soğuk algınlığına karşı kalkan görevini üstlenir.
 • Bağışıklık sistemini hem düzenler hem de güçlendirir.
 • Antioksidan içeriğe sahip olan bir üründür.
 • Alerjik hastalıklara karşı etkili olmasının yanı sıra bademcik iltihaplarına da iyi gelmektedir.
 • Diş eti rahatsızlığına karşı koruyucudur.

Propolis Neden Faydalı?

Propolis Neden Faydalıdır?

Propolis Neden Faydalıdır?

Propolisin doğallığı zaten kaçınılmaz bir gerçektir ve insanlara en faydalı özelliği aslında kendi içerisinde bulunan vitamin ve minarellerdir. Propolis neden faydalı diye soracak olursak, insan vucuduna en çok lazım olan minarelleri ve vitaminleri barındırır diyebiliriz. Bunlar B1, B2, C ve E vitaminleri ve demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır minarelleridir. Dolayısıyla pek çok hastalığın sifası olarak değerlendirilen bir besindir.

Propolis nasıl tüketilir?

Propolis nasıl tüketilir? Sorusundan önce  Propolis nerelerde bulunur sorusunu cevaplamak gerekmektedir. Aslında özellikle aktarlarda bulunan propolis maddesi iki sekilde satılmaktadır. Bunlar kuru taneler ve damla halinde olanlardır. Propolis suda cözünen bir madde oldugundan dolayı en cok bulunan ve satılan hali ise damla halde olanıdır. Propolis boğaz hastalıklarında gargara ya da belirli damlalar ile tüketilebiliyor. Ancak propolis kullanımı ve miktarı hususunda ilgili hekim ve uzmanla görüşmek muhakkak gerekmektedir. Dozajından fazla kullanıldığı takdirde mideye rahatsızlık verebilir. Onun haricinde de kullanım şekli ise sağlıklı bir insan için bireyin her 10 kilogram ağırlığı icin 1 damla seklindedir. Ortalama 70 kg ağırlığında olan bir birey için 7 damla yeterlidir.

Propolisin Zararları

Propolis faydaları nelerdir sorusu kadar internette propolisin zararları nelerdir sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Propolis iki günde bir yarım çay kaşığı kadar tüketilmelidir. Fazlası zararlı olabilir Özellikle arı ve arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar propolis yememelidir. Propolisin zararlarından biri de bazı durumlarda kanın pıhtılaşmasina engel olmasıdır. Bu sebeple kanamalı hastalarda propolis tüketimi asla önerilmemektedir. Propolisin zararları hamileler ve emziren anneler üzerinde bilinmemektedir. Bu yüzden propolis tuketimi bebeğe zarar verebileceği için de hamile ve emziren annelere önerilmemektedir.

Propolisin zararlarından biri de akciğer hastaları icin risk taşımasıdır. Bu nedenle astım hastalarını da zararlı olabilir. Propolis kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle ciddi hastalığı olanlar bu anlamda çok dikkatli olmalıdır.

Propolis Nasıl Toplanır?

Propolis nasıl toplanır sorusu arıcıları ilgilendiren sorulardan biridir. Toplanan propolis her mevsimde farkli yapılar gostermektedir. Kış mevsiminde toplanan propolis maddesi adeta bir taş gibi sert olur ama yazın toplanan propolis daha sıvı ve yapışkan şekildedir.

Propolis nasıl toplanır sorusundan ziyade propolisin içeriği de önem taşır. Propolisin içeriği ise propolisi toplayan kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Propolis toplama işlemi sırasında arıcı bu maddeyi bal mumu ile karıştırmamalıdır. Dolayısıyla bir takım propolis toplama yöntemleri gelişmiştir.

Propolis toplama yöntemleri aşağıdaki gibidir.

 • Arılar kovanı ptopolis ile kaplarlar. Bunun sebebi kovanı korumaktır. Bu alandan propolis maddesi kazınmalıdır.
 • Kovanların üzerlerine bir tür ızgara konulabilir. Buna propolis toplama ızgarası veya “propolis tuzagı” denir. Bu tuzaklarda birike  propolis maddesi toplanır.

Propolis tuzakları arıcılık ile uğraşan kişiler için en kolay Propolis toplama yöntemlerinden biridir.

Propolis Nasıl Sıvı Hale Getirilir?

Propolis Nasıl Sıvı Hale Getirilir?

Propolis Nasıl Sıvı Hale Getirilir?

Propolis faydaları bölümünü gectikten sonra propolis nasıl sıvı hale getirilir? kısmına gelelim. Propolis nasıl sıvı hale gelir konusu üzerine yaptığımız detaylı incelememize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi propolis kış aylarında ağızda çiğnenmeyecek kadar sert olabilmektedir. Ayrıca bu şekilde tüketilse dahi eğer mideniz hassas ise, bu durum size sorun yaşatır. Dolayısıyla propolis sıvı hale getirilmelidir.

Notmal su ile propolis maksimum %2.5 oranında çözülmektedir. Dolayısıyla propilisin sıvı hale getirilmesindeki en yaygın yöntem etil alkol kullanmaktır. Toplanan sert propolis bir bıçak ile olabildiğinde küçük parcalar halinde ufalanır ve etil alkol icerisine atılır.

Dikkat: Kazıma işlemi sırasında propolis tozları sıcaklık yüzünden daha yapışkan bir hal almaya başlayacaktır. Dolayısıyla kazıma işleminin yağlı bir kağıt üzerinde yapılması gerekmektedir.

Etil alkol ve propolis oranı 8’e 2 ya da 7’ye 3 olabilir yani 70 ml etil alkol(%70-80 değere sahip) ve 30 gr propolis gibi.

karışım güneş almayan karanlık bir yerde 1 hafta boyunca saklanmalı ve günde 2-3 kere karışımı çalkalamanız gerekmektedir.

Sonuncusu ise, 1 hafta sonra bir tülbent yardımıyla karışımı süzülmesi gerekmektedir ve kullanıma hazır olacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken kısım kesinlikle bu çözeltiyi tek başına içmemeniz gerektiğidir. 1 su bardağı için bir çay kaşığı kadar atmanız yeterli olacaktır.

İpucu: elde ettiğimiz karışımın alkol oranı %1 civarında olacaktır. Eğer bu oranı azaltmak istersek hazırladığınız karışımın ağzını bir süre açık bırakarak uçmasını sağlayabilirsiniz.

Propolis nasıl kullanılır?

Propolis nasıl sıvı hale getirilir yazımızda anlattığımız gibi propolis sıvı hale getirdikten sonra 1 su bardağı içerisine  bir çay kaşığı katılır ve o şekilde tüketilir. Tabi bu karışım hazırlanırken %1 oranında alkol kullanıldığını zaten daha önce anlattık.

Alkol kullanmak istemiyorsanız, öncesinde toz hale getirerek ufaladığınız pripolisi bal veya cay icerisinde de tuketebilirsiniz.

Toz propolis kullanımının diğer bir yöntemi ise bir şurup hazırlamanız olacaktır. Soğuk algınlığı rahatsızlığı için aşağıda verdiğimiz tarifi kullanabilirsiniz.

Bu tarif için 150 gr bal, 10 gr propolis tozu ve 40 ml içme suyu karıştırmanız yeterli olacaktır. Sabahları aç karnına bu şurubu tüketebilirsiniz.

Propolisi maddesini bal, pekmek, sıcak süt gibi diğer yiyecekler ile de karıştırarak tüketebilirsiniz.

Eğer propolis satın almak istiyorsanız Şuan piyasadaki çoğu ürüne güvenmediğimiz için dışarıdan ürün alınması yandaşı değiliz. Fakat doğal olduğunu düşündüğünüz bir satıcı firma var ise, tedarik edip tuketebilirsiniz.

Propolis Saklama Koşulları

Propolis saklama kosulları da diger bahsettigimiz maddeler kadar önemlidir. Propolis 15 derecenin altında katı, 60-70 derecede sıvı ve 25-45 derecede ise yapışkan ve yumuşak bir şekilde bulunmaktadır.

Bu sebeple propolis saklama koşulları olarak buzdolabında saklamak yerine oda sıcaklığında ve ışık görmeyen bir gölge alanda saklanması daha doğru olacaktır.

Ortalama olarak oda sıcaklığında 18 ay boyunca besin değerlerinde değişiklik olmayacaktır.

 • Propolisi 1-3 yaş aralığındaki bebeklerde kullanmak istiyorsanız, çay kaşığının sekizde biri kadar suya karıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Propolisi 3-6 yaş aralığındaki çocuklarda kullanmak isterseniz, çay kaşığının dörtte biri kadar kullanabilirsiniz.
 • Propolisin 12-17 yaş aralığındaki gençlerde kullanılması gerekirse, çay kaşığının yarısı kadar kullanabilirsiniz.

Propolisin Kullanım Miktarı

Propolis sabahları aç karnına içilmesi için uygun bir besindir. Propolisin kullanim miktarı dogru fayda saglamak acısından oldukca önemlidir.

Yukarıda verdiğimiz yöntemle hazırladığınız propolis karışımını günde bir kere sabahları aç karnına içerek tüketebilirsiniz. Propolis kullanım miktarı hastalık döneminde belirtilen miktarın iki katına çıkarılması ile tüketilmesi çok sorun olmayacaktır.

Propolisin Hamileliğe Etkisi Var mı?

Propolisin hamilelikte etkileri nelerdir? ya da propolisin hamilelige etkisi var mı? sorusu da kadınların merak ettiği sorulardandır. Propolis faydaları içerisinde kısırlık probleminde işe yaradığı da bulunmaktadır.

Propolis maddesi insanların yumurta ve sperm kalitesinde muhakkak bir artış sağlar ve ayrıca anne karnında embriyonun tutunması ve gelişmesinde de etkilidir.

Propolis kullanımının gebelik ihtimalini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca gebelik sorunu yaşayan anne adaylarında gebe kalma ihtimalini arttırmaktadır.

Propolisin hamilelik uzerindeki etkilerini inceleyecek olursak, propolis kullanımının hamilelik üzerinde etkilerini belirlemek icin yürütülen bir araştırmada 6 ay boyunca günde 500 miligram propolis alan anne adaylarının hamilelik oranının %60 oranında artığı görülmüştür.

Uyarı: Hamilelik döneminde propolis kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Propolis Nedir? Propolis ne işe yarar? adlı bu makalemizde elimizden geldiğince sizlere propolis maddesi hakkinda bilgiler verip propolisin yararları nelerdir? Propolisin zararları nelerdir? gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Eklemek istediginiz itiraz, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum kısmına yazınız.
Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. metin bedir dedi ki:

  Kış hastalıklarından korunmanın bir numaralı yolu. eğer kışın grip nezle üşütme vb saçma sapan hastalıklara yakalanıyorsanız alacağınız en iyi önlem

  1. Yazar dedi ki:

   👍 haklısınız