Protez Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

09.01.2019
237
A+
A-
Protez Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez dişler özellikle belli bir yaştan sonraki hastalar için kullanılması tavsiye edilen tedavi seçeneklerdendir. Hastanın kaybetmiş olduğu dişlerin yerine ihtiyacın karşılanması amacıyla bir takım yapay materyallerden hazırlanan protez diş adeta hayat kurtarıcıdır.

Protez diş

Protez Diş

Diş çürümesi veya diş eti hastalıkları nedeniyle kaybedilen dişlerden dolayı kişi günlük yaşamını devam etme ve besinlerin tüketilmesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle şikayetçi olmaktadır. Hastalar estetik bakımdan da ve sağlıklı ağız yapısı açısından da protez diş sayesinde mağdur olmaktan kurtulabilirler.

Protez dişler sayesinde hastanın kaybettiği diş ve estetik görünüm fonksiyonları yeniden kazandırılırken her açıdan memnuniyet sağlanması da hedeflenmektedir. Hastanın günlük yaşamdaki özgüven eksikliği ve psikolojik farklı sıkıntılardan arınarak yeniden sosyal statüsünde kendini iyi hissetmesi önceliklidir. Sağlıklı olan kendi dişlerimizde dahi temizlik ne kadar önemli ve hassas bir konu ise protez için de bakım ve temizlik şarttır.

Estetik görünüm ve estetik sorunları yaşamamak bireylerin önem verdiği sağlık konularındandır. Dahası, ağızda kötü koku oluşumunu engellemek, protezin ağız içinde tahrişe neden olmamak ve enfeksiyon yaşanmaması için protez diş bakım ve temizliği günlük olarak rutin şekilde yapılmalıdır.

Protez Dişleri Nasıl Temiz Tutabiliriz?

Protez Diş Temizliği

Protez Diş Temizliği

Protez diş kullanılmaya başlandığı andan itibaren yemek yedikten sonra hasta tarafından takılıp çıkartılan protezler mutlaka temiz suda yıkanmalı ve yiyecek artıkları tamamen temizlenmelidir. Sabit protezler ise diş fırçası ile temizlenmeli ve diş ipi ile temizlik tamamlanmalıdır. Her gece yatmadan önce düzenli bir şekilde dişlerinizi ve protezlerinizi suyla ve diş macunu ile fırçalamalısınız. Ancak bu şekilde plak ve leke oluşumunu önleyerek dişlerinizi daha uzun bir zamanda sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer çıkarılabilen protez kullanılıyorsa da geceleri protez çıkarılarak özel protez sıvıları içerisinde bekletilmesi tavsiye edilirken kimyasal maddeye maruz kalmış olan protezinizi de iyice yıkadıktan sonra kullanmanız önemlidir.

Protez diş için gerekli bakım ve temizlik yapıldığında estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bunun yanı sıra ağız da oluşacak koku ve ağız içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da korunma sağlanmaktadır. Daha sonrası için de ultrasonik temizlikler yaptırmak için mutlaka diş hekiminize giderek başvurmalısınız. Asla piyasada satılan çeşitli toz ve aşındırıcı maddeleri kullanmamalısınız aksi takdirde diş protezi zamanla aşınarak kullanım özelliklerini yitirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.