Regl Sancılarını Hafifletecek Yöntemler

22.12.2018
207
A+
A-
Regl Sancılarını Hafifletecek Yöntemler

Regl Sancılarını Hafifletecek Yöntemler

Regl sancıları kadınların gündelik yaşamlarında başlıca sıkıntılarından biridir. Dolayısıyla regl sancılarını hafifletecek yöntemler konusu, regl sancılarını azaltan şeyler konusu ve regl sancılarını geçirme yolları nelerdir? sorusu kadınların cevabını aradıkları önemli sorulardan bazılarıdır. Ergenlik çağına geçiş ve sonrasında bu sancılar uzun bir dönem kadınlar için yaşam kalitesinin düşmesine sebep olabilen ama aynı zamanda doğal karşılanan durumlardır.

regl sancılarını hafifletecek yöntemler

Kadınların başının belası olan regl sancıları, olağan seyrettiğinde dahi çekilmez sancılar olurken regl dönemini şiddetli geçiren kişilerde sancılar dayanılmaz şiddette olmaktadır. Ağrılı ve sancılı geçen regl döneminde ağrı kesici ilaç kullanmak adet sürecini bitirirken kanallar içinde kalan kanın boşalmaması ve pis kan olarak kanallarda yer alması hem kadın sağlığını tehdit eden bir faktör hem de bir sonraki regl döneminin daha şiddetli sancılara sahip olacağına bir işarettir. Bu nedenle sağlıklı ve az sancılı bir regl dönemi geçirmek için sancılarınızı hafifletecek yöntemlere başvurmalısınız. Regl sancısını hafifletecek yöntemler ile adet sürecinde daha az sancı çekebilir, sağlıklı bir kadın olarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Regl döneminde regl sancılarını hafifletici yöntemler:

1 ) Su tüketimi; Regl dönmende dolaşım sisteminin daha hızlı ve daha sağlıklı olması gereklidir. Bunun için fazla su tüketmeli ve dolaşım sisteminin daha hızlı olmasını sağlamalısınız. Su tüketimi bir yandan dolaşım sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlarken bir yandan da kanallar içinde kalan kanın daha kolay boşalmasını ve daha az sancı çekmenizi sağlar.

regl sancılarını hafifletecek yöntemler

2 ) Vücudunuzu sıcak tutun; regl döneminde yapılması gereken en ideal hareket vücudu sıcak tutmaktır. Vücudun sıcak olması dolaşım sisteminin hızlanmasını sağlayan bir eylem olduğu gibi kanın içinde bulunduğu kanaların gevşemesini ve kanın daha kolay boşalmasını sağlayan bir harekettir. Bu nedenle regl başlangıcından önce olacak şekilde sıcak bir yerde ikamet ederek bu süreyi geçirmek ve özellikle kasık kısmında yer alan kanalların sıcak tutulmasını sağlamalısınız.

regl sancılarını hafifletecek yöntemler

3 ) Magnezyum tüketilmeli; Magnezyum bir mineral olarak yumurta gelişimini etkileyen ve yumurtaların daha sağlıklı gelişmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Özellikle sancıların ve kasılmaların yaşandığı regl döneminde magnezyum tüketilmesi kaslarınızın gevşemesini sağlayacak, kanalların gevşemesini daha rahat boşalmasını sağlayacaktır. Ayrıca magnezyumun bir diğer özelliği olan su tutma ve şişkinliğinizi azaltarak daha sağlıklı bir şekilde regl dönemi geçirmenize yardımcı olması kadınlar arasında bilinen bir yöntemdir.

regl sancılarını hafifletecek yöntemler

4 ) Bitki çayları için; regl döneminde bitki çayları tüketmek hem vücut sıcaklığını ayarlamak açısından hem de kafeinden uzak durmanız açısından oldukça önemlidir. Kafein, vücutta bulunan östrojen hormonunun salgılanmasını artıran ve regl döneminde daha fazla sancı çekmenize neden olan bir etken olduğu için bitki çayları içmeniz kafeinden uzak durmanız anlamına gelecektir. Bitki çayı içerek hem vücudunuzu rahatlatmak hem de vücudunuzu sıcak tutmak için ıhlamur çayı, rezene çayı, okaliptüs çayı gibi rahatlatıcı etkisi yüksek olan çayları tüketmelisiniz.

regl sancılarını hafifletecek yöntemler

5 ) İlaç kullanmayın;

Regl döneminde kullanılan ve sancıların şiddetini hafiflettiğine inanılan ilaçlardan uzak durmalısınız. Bu ilaçlar regl dönemi sancılarının şiddetini azaltmadığı gibi psikolojik olarak kendinizi hazırladığınız daha az sancılı regl olmadığında hayal kırıklığına uğramanıza ve moralinizin bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle her hangi bir ilacı sancımı hafifletir diye kullanmamalısınız.

regl sancılarını hafifletecek yöntemler

6 ) Takvim tutun; regl dönemini önceden bilmek adına takvim tutmalısınız. Hazır şablonlar şeklinde satılan bu takvimlerden bir tane alarak regl dönemini önceden bilebilir ve kendinizi bu döneme önceden hazırlayarak hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Aksi durumda hayatınızın akışında şiddetli ağrılar, sancılar ile karşılaşabilir ve hazırlıksız yakalandığınız bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

 

Regl sancılarını dindirmek için öneriler

  • Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde mutlaka biryere uzanın ve almayı düşünüyorsanız, bir ağrı kesici alın. Ağrı kesiciler özellikle sancı başlangıcında oldukça faydalı olmaktadır ve en uygun zaman adet başlangıcıdır.
  • Karnımızın alt tarafını ovuşturmak ve özellikle bu bölgeye sıcak su torbası uygulamak sancıların geçmesinde oldukça etkilidir. Evinizde o anda sıcak su torbası bulunmuyorsa çok sıcak olmaması şartı ile ılığa yakın bir duş da kaslarınızın gevşeyin sancının azalmasına sebep olacaktır.
  • Hafif egzersizler, yürüyüş gibi aktiviteler sancıların azalması için yararlıdır
  • bitki çayları, ıhlamur, ada çayı ve benzer rahatlatıcı bitki içeren içecekler ve ağrı kesici özellik gösterebilir.
  • Sigara içmek ve yoğun alkol kullanımı insan vücudunda damar daralmasına yol açarlar ve bu dönemde daralan damarlar sancı miktarını arttırmada oldukça etkilidir.
  • Yağ tüketimi az olan ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler vardır. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de mutlaka daha fazla tüketilmelidir
  • Regl ağrıları fazlaysa sancılar diyet, ağrı kesici gibi durumlarda dahi azalma göstermiyorsa, bir doktora mutlaka danışmak gerekir.
  • Doğum kontrol hapları da adet sancılarının azalmasında oldukça etkilidir.Doğum kontrol hapları endometriyumdaki kan miktarının azalmasına yol açmaktadır ve bu durum da ağrıyı önlemeye yardımcı olur.

Adet Sancıları için Sıcak Su Torbası İyi Gelir mi?

Regl Sancıları için Sıcak Su Torbası

Regl Sancıları için Sıcak Su Torbası

olası adet sancısı durumlarında kadınların alt karın bölgesine koyacakları sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, muhakkak rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açacaktır. bu da adet sancılarını azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de regl ağrılarının azaltılması konusunda faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.