Sarımsağın İnsan Sağlığına Etkileri

27.12.2018
891
A+
A-
Sarımsağın İnsan Sağlığına Etkileri

Sarımsağın İnsan Sağlığına Etkileri

Sarımsak yüzyıllardır insanoğlu tarafından ister gıda ister ilaç olarak farklı sekillerde tüketilen bir bitkidir. Hepimizin bildiği gibi keskin kokusu olan ama hem yemeklere lezzet hem de şifa niyetine muhakkak evlerimizde bulundurduğumuz sarımsak son dönemlerde önemini oldukça arttırmıştır. Sarımsağın faydaları nelerdir? sorusu, Sarımsak hangi hastalıklara iyi gelir? sorusu veya Sarımsağın zararları var mı? sorusu günümüzde sıklıkla araştırılan ve cevap bulunmaya çalışılan sorulardandır.

Hemen hemen her yemeğe yakışan bir bitki türü olmasından dolayı son derece etkili bir gıda çeşididir. İçerisinde bulundurduğu yüksek oranda ki antibiyotik sayesinde sarımsak birçok hastalığa karşı güçlü bir kalkan görevi görmektedir. Vücuda faydalarının yanı sıra cilt güzelliği için de oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Sarımsağın faydaları çok geniş bir alana sahip olması ile birlikte sağlıklı bir bireyin de tüketmesi gerekmektedir. Birçok kişi ağız kokusu oluşmasından dolayı uzak durmaları yanlış bir harekettir. Bu durumu engellemek için süt ile tüketilmesi durumunda ağız kokusu oluşması engellenebilmektedir. Her türlü tüketimi yapılabilmesi de oldukça önemli bir özelliğidir. Ateş düşürme özelliğine de sahip olması oldukça önemli bir etki olarak görülmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunmasından dolayı da koruyucu yönü ile son derece etkinliği bulunmaktadır. Kan şekerini dengelemesinin yanı sıra tansiyonu da kontrol altına alınmasına etki etmektedir.

Gelin öncelikle sarımsağın faydaları nelerdir sorusunun cevabını okuyalım.

Sarımsağın Yararları

Sarımsağın temel yararlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

1. Tansiyonu Dengede Tutar

Sarımsağın faydaları nelerdir sorusuna verilen cevaplarınsan başında tansiuon gelir. İçerisinde bulunan alliin bileşeni sayesinde damarlarda daralma olması ve kan basıncının yükselmesine bağlı olarak yükselen tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir. Kan dolaşımını düzenlemesi ile birlikte vücudun çok daha rahat etmesi ve sağlıklı bir şekilde yaşam sürmeye de etki etmektedir. Tansiyonun yükselmesini ve düşmesini uygun bir seviyede tutulması için kullanılmaması gereken dönemler ise kanama ya da ameliyat gibi bir durum olması halindedir. Kan basıncı kan kaybından dolayı düşük olacağı için sarımsak tüketmek bu durumda halsizliğe sebep olacağı gibi baygınlık oluşmasına neden olmaktadır. Sürekli ilaç kullanan kişilerin doktora danışarak tüketmesi daha doğru olacaktır.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Demir Dengesini Korur

Sarımsağın faydaları nelerdir sorusu için bir diğer önemli cevap da bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması birçok hastalığın oluşmasına engel olmaktadır. Sarımsak tüketimi ile bağışıklık sisteminde güçlenme oluşacağı gibi özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi rahatsızlıkların oluşmasına da engelleyicidir. Vücut direnci yükselmesine sağladığı katkı sayesinde dış etkenlere bağlı olarak gelişen bulaşıcı hastalıklara karşı son derece dayanıklıdır. Aynı zamanda demir dengesi sağlamasından dolayı da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Metabolizmanın çok daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlaması yönü ile de tüketimin özenli bir şekilde yapılması ile elde edilmektedir.

3. Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Bilimsel çalışmalar neticesinde kalp ve damar sağlığına sarımsak tüketmenin faydaları oldukça fazladır. Sarımsağın faydaları nelerdir sorusunun cevaplarından biri de kalp ve damar sağlığıdır.  Bu çalışmalar yağ ve toz formu şeklinde yapılmıştır. Sarımsağın faydaları ile ilgili yapılan çalışmalarda total kolesterolü ve trigliserid oranını düşürdüğü görünmüştür. Damarların korunmasına karşı faydası ile de dikkat çeken bir yönü bulunmaktadır. Damarların birçok iç ve dış etkileye bağlı olarak zarar görmesin engellemesi ile birlikte olası kalp krizi riskini de oldukça düşük seviyelere çekmektedir. Sarımsak içerisinde bulunan alojene ile kanda pıhtılaşmayı önlemektedir. Damar tıkanıklığı oluşmasına engel olması sayesinde daha sağlıklı bir yaşam imkanı vermektedir. Damarlara zarar veren homosistein seviyesi dengede tutulmasına yardımcı olmasından dolayı oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

4. Kansere Karşı Savaşır

Az pişmiş ya da çiğ şekilde tüketimi ile birlikte sarımsak hem mide kanseri hem de kolon kanseri gibi bazı kanser çeşitlerine yakalanma riskini ciddi oranda azalttığı birçok araştırmalar sayesinde belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde sarımsağın kanser riskini 0 oranında azalttığı görülmüştür. Kolon kanserine yakalanma ile ilgili yapılan araştırmalarda bu oranın düşüşü ile ilgili sonuçlar görünmektedir. İçerisinde ki bileşenleri sayesinde oldukça etkili sonuçları görmek mümkündür.

5. Cinsel Hayata Etkisi

İçerisinde bulundurduğu etkenlerden birisi de afrodizyak özelliğine sahip olmasıdır. Vücudun nitrik oksit üretimini artırmasına destek olmasından dolayı kolesterolü düşürerek kan basıncı artırmaktadır. Böylece viagra gibi bir etki olduğu söylenmektedir. Bu tür bir yönü ile cinsel hayata etki etmektedir.

 

Sarımsak Yağı ve Faydaları

Sarımsağın birçok faydalarından bahsettik. Simdi gelelim sarimsak ile elde edilen sağlığa en etkili ürüne, tabi ki Sarımsak Yagı. Sarımsak özellikle yemeklerde ve diş olarak tüketildiğinde şifa niyetine kullanılabiliyor. Ama sarımsak yağının faydaları sadece besin olarak degil; cilde, saça uygulanabildiği icin yararları saymakla bitmiyor.

Sarımsak Yağının Faydaları

Sarımsak Yağının Faydaları

Şimdi gelelim sarımsak yağı nedir? Sarımsak yağının faydaları nelerdir? Sarımsak Yagı nasıl kullanılır gibi sorularının cevaplarına.

Sarımsak yağı Nedir?

Aslında hepimiz sarımsak yağı nedir sorusunun cevabını biliyoruz. Sarımsak bitkisinden elde edilen bir bitkisel yağ olan sarımsak yağı icerisinde A, B ve C vitaminlerini barındırmaktadır. Sadece vitaminler degil, aynı zamanda bol miktarda amino asit, iyot ve demir mineralleri barındırdığı için de şifa özelliği oldukça fazladır. Peki buraya kadar içeriğinden bahsettik ama sarımsak yağının faydaları nelerdir sorusunun cevaplarına. Hep birlikte inceleyelim.

 

Sarımsak Yağının Faydaları nedir? Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

 • Sarımsak yağının sağlıga faydaları; sarımsak yağı antibakteriyel ve antiviral birtakim niteliklere sahiptir. Bunlardan dolayı da bakteri ile bulaşabilecek hastalıklara karsı bedenimizi korumaktadır. Aynı zamanda oluşmuş olan hastalıklar var ise bu hastaliklara karşı vücut direncini arttırır.
 • Sarımsak yağının cilde faydaları; ciltte oluşacak olan sivilce, akne, leke gibi sorunların onune geçer ve mevcut sivilce ve benzeri sorunların da biran önce yok olmasını sağlar.
 • Sarımsak yağının cilt mantarına faydaları;  bu yağ antifungal, yani mantara karsı önleyici etki gösterdiğinden dolayi cildimizde oluşan veya oluşacak olan mantar hastalıkları tedavisinde çok etkilidir.
 • Sarımsak yağının kolesterola iyi gelir mi? Bu yağın kolesterol için oldukça etkili olduğu, özellikle yüksek kolesterolü dengelediği bilinmektedir.
 • Sarımsak yağı yuksek tansiyona iyi gelir mi?  Bu yağ yuksek tansiyon hastalari icin oldukca faydalıdır çünkü tansiyon dengeleyici görevi görür ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini minimum seviyede azaltır.
 • Sarımsak yağının kas ağrılarına etkileri; sarımsak yağı basta kas ve kemik ağrıları olmak uzere vücudumuzdaki birçok ağrıda etkilidir. Ağrıları azaltır ve ağrıyan bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Sarımsak yağının beyin sağlığına faydaları; Güçlü antioksidan özelliği sayesinde insan beyni icin oldukça olumlu etkilere sahip olan sarımsak yağı beynin tüm fonksiyonlarını yerine getirmesinde beynin en önemli destekçisidir.
 • Sarımsak yağının dişe faydaları; içerdiği antibakteriyel etkilerden dolayı diş ve diş etlerinde oluşan ağrılara hızlı bir çözüm olmaktadır, ancak tabii ki bu tamamen kısa süreli bir ağrı kesici etkisi olacağı icin sonrasında mutlaka bir diş doktoruna gitmek gerekmektedir.
 • Sarımsak yağının bağırsaklara etkileri; bu yağ aynı şekilde bağırsaklar üzerinde de oldukça fazla etkiye sahiptir. Miktarı azalan mukoza yapısının tamiratında ve artmasında oldukca fayda sağlar ve kabızlık sorununu önler.
 • Sarımsak yağının saça faydaları;  Sarımsak yağı kepek oluşumu tedavisinde oldukça etkilidir. Kepeğin önüne geçer ve mevcut kepeklerin de yok olmasını sağlar.

Sarımsak yağının bu özelliği saç derisinde kuruma, kaşıntı gibi sorunların da geçmesini sağlamaktadır. Ayni zamanfa içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde saç sağlığı ivin de oldukça faydalıdır. Kırılan sacları onarır ve saçların gürleşmesini sağlamaktadır.

 

Evde Sarmısak Yağı Tarifi

Bu kadar faydasını anlattıktan sonra Evde sarımsak yağı yapılabilir mi? sorusuna değinmemiz gerekir. Bu sebeple şimdi sizlere pratik ev yapımı sarmısak yağı tarifi verelim.

Ev yapımı sarımsak yağı tarifi için gerekli malzemeler:

 • 25 büyük diş sarımsak
 • 4 çay bardağı zeytinyağı (doğal zeytinyağı olmalı)

Nasıl yapılır?

 1. Öncelikle sarımsakların kabukları iyice soyulur.
 2. Daha sonra, soyulan her bir dişi hafifçe bıçak yanları ile ezeriz.
 3. Ezilen sarımsakları cam ve hava almayan bir kavanoza aktarıp içerisine 4 çay bardağı zeytinyağı ekleriz.
 4. Ağzı kapatılan kavanoz güneş görebileceği bir yerde 2 veya 3 hafta bekletilir. Bu süre icerisinde kavanoz günde 1 kere çalkalanır ve 3 günde 1 de ağzı açılır ve temiz bir tahtakaşıķ ile iyice karıştırılır.
 5. Yaklaşık 3 hafta sonra kavanozda bekletilen yağ bir tülbent ile süzülerek kazana dökülür. Artan sarımsak parçaları atılır. Kazandaki yağ cam şişede ve güneş görmeyecek sekilde saklanır.

Ve sarımsak yağımız hazır.

Tavsiye:

Bazı insanlar sarımsağı dogrudan tuketemezler. Bu tür durumlarda yapılacak en mantıklı şey Sarımsak cayıyapmaktır. Sarımsak çayısarımsağı direkt olarak kullanamayanlar için güzel bir alternatiftir.

2-3 diş sarımsak 4-5 parça zencefil rendelenerek kaynar suyun olduğu bir bardağa atılır ve demlemeye bırakılır. Hazırlanan çaydan günde iki kere tüketilir.

Sarımsağın faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Sarimsak yağı nedir? Faydaları nelerdir? Sarımsak yağı nasıl yapılır?… vb sorulari cevaplamış olduk. İlginiz için teşekkür ederiz.

Eksiğimiz, önerileriniz veya sorularınız için yorum yazmayı unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.