Sigarayı Bırakmak

06.09.2019
1.388
A+
A-
Sigarayı Bırakmak

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı Bırakmak

Sigara ve diğer tüm ürünlerin insan sağlığına ne kadar zararlı olduğu aşikar bir durumdur. Bu nokta da bilinçlenen ve sigarayı bırakmak isteyen bireyler, farklı tekniklere başvurmaktadır. Ancak her şeyden önemlisi de sigaradan kurtulmak için doğru bir zamanı beklemek oldukça yanlış ve gereksizdir.

Tütün kullanımından uzaklaşmak isteyen bireylerin dikkat etmeleri ve eksiksiz bir şekilde uygulamaları gereken bazı durumlar vardır. Özellikle sigarayı bırakmak için tıbbi bir yardım almak çok önemlidir. Zira sağlık bakanlığı tarafından kurulmuş olan birtakım dernekler bu nokta da tam bir destek sağlamaktadır.

Sigarayı bırakmak için daha önceden tütün kullanan bağımların nasıl bu işi başardığını öğrenmek, kişinin ‘bende yapabilirim’ düşünesine girmesini sağlayabilmektedir.

Ayrıca sağlıklı bir yaşama ilk adımlarını atan sigara bağımlarının bırakma aşamasında yapmaları gereken uygulamalarda oldukça basittir.

Sigarayı Bırakırken Yapılması Gerekenler

Sigarayı bırakırken yapılması gerekenler listesinde yer alan maddeler, kişinin hem psikolojisini düzeltmekte hem de sigara içme istediğinin azalmasını sağlamaktadır.

Sigarayı bırakırken yapılması gerekenler

Sigarayı bırakırken yapılması gerekenler

Bu maddeleri sırayla açıklamak gerekirse;

 • Bol Su Tüketimi: Yetişkin bireylerim metabolizmasının düzenli ve sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirilebilmesi için günlük su tüketimine ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca uzmanlar tarafından günde en az 2 litre su tüketilmesi önerilmektedir. Sigarayı bırakırken yapılması gerekenler listesinde yer alan ilk madde ise bol bol su tüketimidir. Özellikle sigaraya olan arzunun artması durumunda su içildiği taktirde söz konusu arzu ortadan kakmaktadır. Çünkü su içerisinde yer alan vitaminler vücutta bulunan toksinlerin ve nikotinin arınmasını sağlamaktadır.
 • Bol Vitamin Takviyesi: Sigarayı bırakırken yapılması gerekenler listesinin bir diğer üyesi vücuda bol miktarda vitamin gönderilmesidir. Çünkü nikotinin bırakmış olduğu hasarların onarımı noktasında su kadar önem arz eden C vitamini, sigara kullanan bireylerde oldukça azdır. Dolasıyla da tütün kullanımı bıraktıktan sonra söz konusu bu eksikliğin giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca bol bol tüketin C vitamini sayesinde de nikotinin yaratmış olduğu hasalar kısa bir süre içerisinde onarılır.
 • Zencefil Desteği: Sigarayı bırakma sürecinde yaşanan en büyük sorun halsizlik ve mide bulantısıdır. Bu nedenle de yine bol miktarda tüketilen zencefil sayesinde bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca zencefil tüketmek, sigaraya olan isteğin azalması noktasında da oldukça faydalıdır. Ancak zencefili tüketmek için tercih edilmesi gereken en önemli yöntem çay şeklinde demlenmesidir.
 • Psikolojik Tedavi: Birçok bağımlı sigaranın yanın kahve ve çay gibi ikili kombinler oluşmaktadır. Sigarayı bırakırken yapılması gerekenler listesinde yer alan en önemli madde ise nikotini hatırlatacak unsurlardan uzak durmaktır. Örneğin sigara içilen odaya bir süre girmemek, sigaraya eşlik eden içeceklerden uzak durmak ve dumansız hava sahalarını tercih etmek oldukça önemlidir. Kısacası sigarayı hatırlatacak her türlü etkenden kaçınmak, bırakma sürecinin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir.

Sigara Bırakmanın Bitkisel Yöntemleri

 • Meyan: Hafif aromaya sahip olan meyan, sigarayı bırakmanın bitkisel yöntemleri arasında yer almaktadır. Balgam söktürücü özeliği sayesinde vücutta bulunan nikotinin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca meyan bitkisi sakinleştirilmesi açısından da oldukça faydalıdır. Yine sigarayı bırakan bireylerde görülen halsizlik ve yorgunluk belirtisi bu bitki sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Günde 2 veya 3 kez çiğnenen meyan kökü sayesinde sigaraya duyulan istek arzusu azalmaktadır. Ancak diyabet, tansiyon veya karaciğer rahatsızlıkları olan bireyler meyan bitkisinden uzak durmalıdır.
 • Acı Biber: Acı biber içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde nikotinin akciğerlere vermiş olduğu zararlar ortadan kaldırılmaktadır. Sigarayı bırakmanın bitkisel yöntemleri arasında yer alan acı biber kapsülleri, tozları veya kendisi çay hainde tüketilmelidir. Tavsiye edilen tüketim şekli ise bir bardak ılık suya bir tutum biner atılması ve daha sonra kaynatıp içilmesidir.
 • Sarı kantaron: Sigarayı bırakan kişilerde aşırı sinir ve stres şikâyeti oluşmaktadır. Sarı kantaron sayesinde sinir ve gerginlik belirtileri ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre her 50 kişiden 18’î kantaron bitkisi sayesinde sigarayı bırakmayı başarmıştır. Ancak hamile bayanların bu bitkiden uzak durmaları ve kantaron bitkisinin doktor kontrolü ile tüketilmesi gerekmektedir.
 • Yeşil Yulaf: söz konusu bu bitki sigarayı bırakmanın bitkisel yöntemleri arasında yer almaktadır. Yulafın içerisinde bulunan bitkisel karışımlar, vücudun sigaraya duyduğu isteği azaltmaktadır. Özellikle de günde 300 miligram tüketilen yeşil yulaf aşırı sinir ve stresin önüne geçerek sakinlik hisse en poze etmektedir. Ancak bu bitkininde doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra…

Sigarayı bıraktıktan Sonra

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

 • Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık 2 saat sonra vücutta bulunan nikotinler ortadan kalmaya başlar.
 • 6 saat sonra kalp atış hızı normale dönerken kan basıncı da düşmeye başlar.
 • 12 saat sonra dumandan kaynaklanan zehirli maddeler kandan uzaklaşmakla beraber kan dolaşımı normal seviyesine döner. Ayrıca akciğer kendini temizleyemeye başlar.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra aradan geçen 2 gün boyunca kötü tat veya koku alma durumu ortadan kalkar.
 • 3 ile 12 hafta sonra ise kan dolaşımı tamamen normalle döner. Koşma, bayır çıkma veya spor sırasında nefes darlığını sorunu yaşanmaz. 19 hafta sonra ise, akciğer tamamen kendini temizler. Vücutta bulunan tüm nikotinler ölü hücrelere dönüşür.
 • 5 Yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 50’ye iner. Ayrıca sigara dumanından rahatsız olunmaya ve içilen ortamlardan uzak durulmaya başlanır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra aradan 10 sene geçmesi ile birlikte kalk krizi geçirme riski de yarı yarıya iner. Hayatı boyunca hiç sigara içmemiş bir insan ile eş değer bir sağlığa kavuşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. jblue dedi ki:

  Sigara gerçekten insan vucüdu için birçok yönden çok zararlı bir şey, yazıda sigarayı bırakmak için etkili ve güzel konulara değinilmiş. Teşekküre ediyorum 🙂