Uçuk Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir?

03.09.2019
262
A+
A-
Uçuk Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir?

Uçuk Hastalığı

Uçuk Hastalığı

Uçuk Hastalığı

Uçuk hastalığı, herpes virüsünün neden olduğu ve vücudun hemen hemen her yerinde görüldüğü su dolu kabarcıkların genelidir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde görülen kabuklu yara oluşumları başka bir enfeksiyonun habercisidir. Uçuk hastalığı dünyada yaygın bir şekilde görülmekle beraber aynı zaman en çok karşılaşılan enfeksiyon türlerinden birisidir.

Yapılan araştırmalara göre söz konusu bu hastalığın asıl nedeni vücuda bulaşan HSV virüsleridir. Ayrıca hastalığının nedenleri arasında uyku halinde görülen korkunç vir rüya veya aşırı stresli geçirilmiş sıradan bir günde yer alabilmektedir.

Uçuk hastalığı genel olarak dudak çevresinde, ağız kenarların, çenede veya yüz cildinde görülebilmektedir. Ancak en geç bir hafta içerisinde iyileşebilmekle beraber su dolu kabarcıklar kendi kendine kuruyabilmektedir.

Dudak Uçuğunun Nedenleri

Uçuk hastalığı kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Örneğin dudaklarda oluşan uçuklar ile çenede oluşan uçuklar farklı nedenlere bağlanmaktadır.

Dudak Uçuğu Nedenleri

Dudak Uçuğu Nedenleri

Dudak uçuğunun nedenleri arasında birçok temel etken yer almaktadır. Ayrıca söz konusu bu nedenler hastadan hastaya göre de farklılık göstermektedir.

 • Dudak uçuğunun nedenleri arasında yer alan aşırı stres, heyecan ve travma gibi duygu patlamaları kişilerde birtakım reaksiyonlara sebebiyet vermektedir. Bu reaksiyon değişimlerinin içerisinde dudak uçuğu oluşumu da yer almaktadır.
 • Yine aşırı uykusuzluk, yorgunluk ve vücudun direncini düşüren her türlü durumlar dudak uçuğunun nedenleri olarak gösterilebilmektedir.
 • Soğuk algınlığı, grip veya ateşli tüm hastalıklar uçuk oluşumunu hızlandırmaktadır. Ayrıca AIDS, kanser ve organ nakli gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda bahsi geçen hastalığının nedenleridir.
 • Dudak uçuğunun nedenleri arasında yer alan en önemli etken ise aşırı güneş ışınına veya ultraviyole maruz kalmaktır. Bu gibi durumlarda dudak çevresinde çeşitli kızarıklar, izler veya uçaklar oluşabilmektedir.

Dudak Uçuğunun Belirtileri

Dudak uçağının belirtileri ortalama ilk üç hasta içerisinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle de enfeksiyon geçirmiş olan kişiye temas eden ciltlerde görülmektedir. 7 veya 10 gün içerisinde kendiliğinden kaybolan dudak uçuğunun belirtileri, günlük hayatı fazla etkilememektedir.

Sadece ağız ve dudak çevresinde aşırı kaşınmaya neden olan söz konusu bu belirtilerin şiddeti de farklılık gösterebilmektedir.

Daha çok çocuklarda görülen dudak uçuğunun belirtileri, ağız içerisinde su dolu kabarcıkların oluşması, aşırı ateşlenme, huzursuzluk gibi durumlar yer almaktadır. Ancak bundan sonra yaşanan atakların şiddeti ilk göre daha hafif ve kolay atlatılmaktadır.

Yine kaşıntı, yanma veya batma ile birlikte kızarık gibi reaksiyonlarda bahsi geçen belirtilere örnek verilebilmektedir.

Uçuk Hastalığının Nedenleri

Uçuk hastalığının nedenleri kısacası herpes virüsünün bulaşmasına sebep olan tüm maddelerdir. Ancak uçuk yarasının kuru ve kabuklu olması halinde herhangi bir bulaşıcı hastalık olarak görülmemektedir. Fakat ilerleyen dönemlerde yaradan dökülen sıvıların içerisinde iltihap yer almaktadır. Dolasıyla da söz konusu sıvıların herhangi bir bireye temas etmesi durumunda o kişide de uçuk hastalığı görülebilmektedir.

Uçuk hastalığının nedenleri arasında gösterilen virüsler ciltler üzerinde hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Cinsel ilişki de gerçekleştirilen oral sekste uçuğun ağız kenarlarında oluşmasına neden olan faktörlerdir. Ağız içerisine veya kenarlarına yayılan herpez virüsleri ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca ağız kenarlarında oluşan uçukların iyileşme süreleri de oldukça uzundur.

Uçuk hastalığının nedenleri genel olarak, ateşli rahatsızlar, aşırı stres, hassas ciltlere sürülen kimyasal korucular veya duygusal travmalardır

Dudak Uçuğu Nasıl Bulaşır?

Dudak uçuğu nasıl bulaşır sorusu aileler tarafından sıklıkla cevabı araştırılan sorulardandır. Dudak uçuğuna neden olan virüslerin ilk görülme çağı bebeklik ve çocukluktur. Bu evrelerde olan vücutlara hastalığın bulaşması daha da kolaylaşmaktadır.

Dudak Uçuğu Nasıl Bulaşır?

Dudak Uçuğu Nasıl Bulaşır?

Ayrıca Dudak uçuğu nasıl bulaşır? Sorusunun ilk cevabı, aile veya yakın akrabalar içerisinde bu virüsü taşıyan bireyler ile temasa geçilmesidir. Uçuk, sıvı halde iken de çok kolay bir şekilde bulaşıcılık göstermektedir. Sıvı kabarcıklara temas eden bireylerde de yakın bir zaman içerisinde söz konusu hastalık görülebilmektedir.

Dudak uçuğu nasıl bulaşır? Sorusunun bir diğer cevabı ise öpüşme, aynı çatalı, havluyu veya tıraş bıçağını kullanma gibi durumlar sonucunda oluşan enfeksiyonların vücuda geçmesidir. Ayrıca oral ilişkiye girilmesi sonucunda da dudak uçuğuna neden olan anti virüsler bir farklı bedene bulaşabilmektedir.

Dudak Uçuğu Tedavisi

Dudak uçuğunu tedavisi denilince şunu belirtmeliyiz ki aslında dudak uçuğunu önleyen veya vücudun korunması sağlayan bir aşı söz konusu değildir. Bu nedenle de hastalıktan korunmak için yapılması gereken en önemli önlem, bedenin korunmasıdır. Özellikle de hastalıklı bölge ile temas edildiği anda bulaşıcılık gösteren söz konusu hastalığın tedavisinde tercih edilebilecek kesin bir yöntem yoktur. Ancak dudak uçuğu tedavisi noktasında birtakım kremler veya sistematik ilaçlar tercih edilmektedir. Ayrıca söz konusu bu ilaçlar hastalığın şiddetine göre de değişkenlik göstermektedir.

Yine dudak uçuğunun tedavisi 6 ay gibi uzun bir zaman sürebilmektedir. Sık tekrarlanan uçukların tedavisinde ise herhangi bir süre söz konusu değildir. Zira bu gibi hastalar uzman hekimler tarafından verilen kremleri düzenli bir şekilde kullanmalıdır.

Genel tedavi yönteminde yapılması gereken tek şey ise, doktorun vermiş olduğu kremi sabah veya akşam saatlerinde uçuğun üzerine masaj yolu ile sürülmesidir.

Dudak Uçuğu Hastaları Neler Yapmalı?

Dudak uçuğu hastaları, uzman hekimler tarafından verilen dudak kremlerini düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Ayrıca bu tür hastalar kesinlikle aşırı güneş ışınına maruz kalmama veya tatil günlerinde dudak kremi kullanmalıdır.

Yine bu tür hastalar soğuk ve nemli bir bez ile uçuğun oluştuğu bölgeye kompres uygulaması gerçekleştirilmelidir. Bu sayede dudak çevresinde oluşan kızarıklar minimum seviyeye indirilebilmektedir.

Ayrıca düzenli bir şekilde gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde iyileşme süreci de hızlanabilmektedir. Dudak uçuğu hastaları ağrı kesici etkisi olan kremleri de kullanmalıdır. Bu kremler sayesinde uçuğun vermiş olduğu ağrı ortadan kaldırılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. sedat dedi ki:

  açıklayıcı ve tedaylı bilgilerin bir arada toplanmış hali. Bu bilgi hazinesi için teşekkür ederim.

  1. Yazar dedi ki:

   Teşekkürler sağlıklı günler dilerim