Varis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

04.09.2019
1.329
A+
A-
Varis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Varis Hastalığı

Varis hastalığı, bacaklarda oluşan şişikler, damarların belirginleşmesi veya sürekli kramp girmesi gibi nedenlerden dolayı yaşanmaktadır. Bazen ciddi boyutlara ulaşmakla beraber bazense basit tedavi yöntemleri sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Damarların şişmesi sonucu vücudun farklı bölgelerinde ağrılar görülebilmektedir.

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Varis hastalığı, cildin yapısına zarar vermekte ve kimi zaman kötü görüntüler oluşturabilmektedir. Bu nedenle de pek çok kişi estetik hekimlerine başvurmaktadır. Hastalığının ana nedenleri arasında kılcal damar sorunları ve toplardamar kapakçık problemleri yer almaktadır. Özellikle de zaman içerisinde bir yaraya veya ize dönüşen varisler, pıhtılaşma gibi farklı sorunlarda çıkarabilmektedir.

Varis hastalığı, toplardamar kapakçığının bozuk olması nedeniyle kirli kanın tekrar vücuda geri dönmesinden dolayı oluşmaktadır. Kanın yer çekimine göre ters hareket etmesi oldukça zordur. Ancak bu durum hareketsiz kalan kişilerde veya sürekli ayakta çalışan bireylerde yaygın olarak görülmektedir.

Varis Hastalığının Nedenleri

Varis hastalığının nedenleri, kılcal damarda tıkanma olması ve oluşan kanamaların tespit edilememesi gibi durumlardır. Ancak asıl neden, damarların görevini düzenli veya düzgün bir şekilde yerine getirememesidir.

İnsan vücudunda yer alan damarların içerisinde kanın ters bir şekilde akmasına neden olan valfler bulunmaktadır. Bu valflerde herhangi bir problem olması durumunda ise, kalbe doğru giden kan, belli bir süre sonra yönünü değiştirmektedir. Yön değişimi ise damarlara doğru gerçekleştiği için söz konusu damarlarda şişme meydana gelir. Bu da varis hastalığının nedenleri arasındadır.

Ayrıca varis hastalığı daha çok bacaklarda görülmektedir. Bunun nedeni de bacak bölgesinin kalbe en uzak yer olmasından ve yer çekiminden dolayı kanın kalbe doğru akmasının zorlaşmasıdır.

Varise Neden Olabilecek Diğer Sebepler

 • Hamilelik dönemleri
 • Menopoz döneleri
 • 50 ve üstü yaşlar
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Düzensiz beslenme ve obizete
 • Aile ve genetik sorunlar

Varis Çeşitleri

Varis çeşitleri üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar sırasıyla;

 • kılcal damar varisleri
 • retiküler varisler
 • toplardamar varisleri

olarak isimlendirir. Kılcal damar varisleri, damar çatlakları ile oluşmaktadır. Özellikle de gebelik dönemlerinde veya aşırı hormon kullanan genç kadınlarda görülmektedir. Örümceğin ağzına benzeyen bir görüntüye sahip olan kılcal varisler, kolay kolay da iyileşmemektedir.

Bir diğer varis çeşitleri arasında yer alan retiküler varisler ise, diz arkasında veya ayak bileğinde görülmektedir. Büyük toplar varisler ise, söz konusu hastalığın tüm belirtilerini göstermektedir. Kabarık ve yeşilimsi bir renge sahip olmakla beraber toplardamarda ki yetersizlik sonucunda oluşmaktadır.

Varis Belirtileri

Varisli Bacak / Normal Bacak

Varisli Bacak / Normal Bacak

Varis belirtileri, hastalığın başlangıç aşamasını ifade etmektedir. Özelliklede bacak bölgesinde bulunan damarlar aşırı bir şekilde belirginleşmesi, varisin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca damarların genişlemesi veya bu damarlarda ağrı hissedilmesi de varis belirtileri olarak tanımlanabilir.

Bazı hastalarda ise, şişmeye bağlı olarak renk bozuklukları yaşanmaktadır. Yine çok nadir görülen bir diğer belirti ise, damarların kanaması veya aniden yara oluşmasıdır.

Varis Teşhisi

Varis teşhisi icin hastalığının tespitinde kullanılan en genel yöntem düzenli bir şekilde yapılan gözlemlemelerdir. Uzman bir hekim tarafından hasta ayakta iken damarların belirginliği veya şişkinliği kontrol edilir. Ayrıca varis teşhisi noktasında damarların kanı iletip iletmediği de incelenmektedir.

Kan akışında bir problem görülmesi halinde ise ultrason filmi çekilir ve sorunun yaşandığı bölge incelemeye alınır. Yüksek frekansa sahip olan ultrason cihazları sayesinde kanın akış hızı gözlemlenir ve çıkan sonuçlara göre de tedavi yöntemi belirlenir.

Varis teşhisi sırasında hastaya özel bir boya enjekte edilir. Daha sonra bu boyanın vücut içerisinde ki hareketleri gözlemlenir. Bu sayede de damarlarda herhangi bir çalışma bozukluğu olup olmadığı tespit edilir.

Ultrason gibi yöntemler ile kanda pıhtı veya başka bir engelin damarların şişmesine sebep olan etkenler belirlenir. Ayrıca varis hastalığının tedavisi genel olarak geleneksel yöntemler ile gerçekleşir. Uzman hekimler ise, hastalarının yaşam tarzını değiştirme noktasında önerilerde bulunur

Varisin Etkisi Nasıl Azalır?

 • Varisin etkisi nasıl azalır? noktasında yapılması gereken ilk şey aşırı sıcaktan kaçınmaktır. Sıcak, varis hastalığının en büyük tetikçisidir. Ayrıca aşırı sıcak su ile banyo, hamam, sauna gibi faaliyetlerden de uzak durulmalıdır.
 • Varisin etkisini azaltmak için sıcaktan uzak durulması kadar soğuğa yönelmekte oldukça önemlidir. Çünkü soğuk ortamlar veya maddelerin damarların rahatlamasını sağlar, şişkinliği veya ağrılığı azaltır. Ayrıca varisli bölgeye düzenli bir şekilde soğuk masaj yapılmalıdır.
 • Varisin etkisi nasıl azalır? Noktasında yapılması gereken bir diğer madde ise, ayakta uzun süre durmamaktır. Yine ayak bileklerin sarkık bir şekilde pozisyon almaması gerekir. Masa başında çalışan bireyler ise, her 30 dakika da bir ayağa kalkarak hareket etmelidir.
 • Hareketsiz bacaklarda oluşan basınç, damaların şişmesine neden olabilir. Bu da varis hastalığının belirginliğini arttırır. Kanın toplandığı damarlarda ki basıncı azaltmak için günde minimum 50 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanmakta ve varis oluşumu yavaşlamaktadır.
 • Varisin etkisi nasıl azalır? sorusunun en net cevabı, aşırı kilolardan bir an önce kurtulmaktır. Vücudun taşıyabileceğinden daha fazla kiloda olması, damarların sürekli basınca maruz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle de varis oluşumu hızlanabilir. Özellikle de beslenme düzenine de dikkat edilmesi ve kilo yapabilecek olan yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir.

Varis hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gotu kola bitkisi: Varis hastalığının bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan bu bitki, bacaklarda gün boyunca oluşan ödemin etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kotu kola sayesinde kan dolaşımı hızlanmakta ve beyinin çalışma fonksiyonları arttırılmaktadır. Söz konusu bu bitki, sedef, yanık veya ülser hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Üzüm Tohumu: Üzümün tohumu veya kabuğu kurutulduktan sonra oluşan çekirdek sayesinde damar geçirgenliği veya kırılganlığı azalabilmektedir. Ayrıca kas yapısının güçlenmesini sağlayan üzüm çekirdeği, varis üzerinde de oldukça etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Berat aksoz dedi ki:

  Günde 9 saate varan ayakta oldugum bir işte çalışıyorum. Varis kaçınılmaz. Bu yöntemlerle duzeltmeye çalışacağız bakalım 🙁