Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkılır

26.08.2019
967
A+
A-
Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkılır

Yorgunlukla Başa Çıkmak

Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkılır

Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkılır

Yorgunluk sorunu için genel bir hastalık tanımı gerçekleştirmek zordur. Bireylerin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için kendinde yeterli gücü görmeyebilir. Yorgunluk, enerji bulamama ya da rutinlerin tekrarlanmaması durumudur. Ayrıca sübjektif olmakla beraber kişinin algılama algoritması ile bağlantılıdır. Bu nedenle de yorgunlukla başa çıkmak için yapılması gerekenler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Halsizlik, isteksizlik, güç düşüklüğü veya sıkıntı gibi tanımlar ile ifade edilen yorgunluk durumu, geçici olmakla beraber gündelik hayatta sık sık yaşanabilir. Ancak bazı hastalar, spor yaparken nefes darlığı veya kaslarsa yoğun bir ağrı hisseder. Bu nedeni sadece yorgunluk olmamakla berber, kalp- damar sisteminde bir sorun olduğunu ifade eder. Yorgunlukla başa çıkmak için 9öncellikle yapılması gereken ilk nokta yorgunluğunun nedenlerini araştırmaktadır. Zira b sorun fizyolojik ve organik olmak üzere iki farklı nedene bağlıdır.

Yorgunluğun Nedenleri

Yorgunluğun Nedenleri

yorgunluğun nedenleri Fizyolojik yorgunluk ve Organik yorgunluk başlıkları altında incelenebilir.

Fizyolojik Yorgunluk Nedenleri

Fizyolojik yorgunluk nedenleri genel olarak yaşlı hastalarda görülmektedir. Belirli bir yaşın üstünde olan bireylerin bedensel tepkileri yavaşlamaktadır Dolasıyla en ufak bir hareketten sonra vücudun direnci düşebilmektedir.

 • Kronik sağlık nedenleri
 • Aşırı sıkıntı ve stres
 • Yetersiz bir şekilde yapılan dinlenme
 • Yetersiz uyku ve beslenme
 • Aşırı hareket ve spor
 • Aniden beslenmesi düzenin değiştirilmesi
 • Diyeti programının değiştirilmesi

Organik Yorgunluk Nedenleri

Organik yorgunluk nedenleri bazı hastalarda rutin olarak görülmektedir. Özellikle de orta ve ileri yaşta olan bireylerde de sık sık görülmektedir.

Hastanın aile geçmişi, fiziki durumu ve yapılan kan tahlillerinden sonra belirlenmektedir. Söz konusu bu nedenlerden kişiden kişiye göre de değişkenlik göstermektedir. Ancak ilgili hastalar tedavi olarak aşırı yorgunluk hissiyatından kurtulabilmektedir.

Psikojenik Yorgunluk,

Psikojenik Yorgunluk

Psikojenik Yorgunluk

Psikojenik yorgunluk, tüm yorgunluk sorunu yaşayan hastaların yüzde 50’sinde görülmektedir. Depresyon nedenleri bağlı olarak yaşanmakta ve belirli bir yaş grubuna hitap etmemektedir. Ancak gün içerisinde çok fazla kendini göstermeyen psikojenik yorgunluk, duydu, düşünce veya stres gibi durumlara bağlı olarak artıp azalmaktadır.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu, insanoğlunun hayata gediği günden itibaren başlamakta ve ilerleyen dönemlerde kendini tekrarlamaktadır. Ayrıca günümüzün de en yaygın olarak görülen yorgunluk çeşitleri arasında yer almaktadır.

Kronik yorgunluk sendromu ilerleyen yaşta olan bireylerde çok nadir görülmektedir. Halsizlik sorunu yaşan hastaların yüzde 30’unda psikolojik veya organik sebepler ile karşılaşılmamaktadır. Yani her 100 kişiden 30’u kronik yorgunluk sendromu yaşamaktadır.

Söz konusu sendromun asıl nedeni, başaramama duygusu, umutsuzluk veya güvensizliktir. Aslında kişinin hayata bakış açısı ile ilgili bir durum olarak da ifade edilebilir.

Yorgunluk Bir Hastalık Mı?

Sürekli kendini halsiz ve bitkin hisseden bireylerin aklına yorgunluk bir hastalık mı? Sorusu gelmektedir. Yorgunluk çoğunlukla bir hastalıktan kaynaklanmaktadır. Ancak kronik sebeplerde de bu hastalığın sık sık yaşanmasına neden olmaktadır.

Yorgunluk Bir Hastalık Mı?

Yorgunluk Bir Hastalık Mı?

Her türlü bakteri, enfeksiyon, kansızlık ve benzeri durumların yanı sıra böbrek hastalıkları, vitamin ve mineral eksikliği de yorgunluğa neden olabilmektedir.

Beslenme, uyku bozukluğu sonucunda oluşabilen yorgunluk durumu, böbrek üstü bezinin yetersizliği, hormon bozuklukları hipoglisemi gibi sebeplerden dolayı da yaşanabilmektedir.

Yorgunluk bir hastalık mı? noktasında kesin bir bilgi edinilmek için gerekli olan kontrollerin yaptırılması gerekir. Ayrıca 6 ay boyunca devamlı yaşanan yorgunluk hissi sendroma işaret olarak gösterilmektedir.

Yorgunluk Belirtileri

Yorgunluk belirtileri konusu duygusal yorgunluk belirtileri ve Zihinsel yorgunluk belirtileri başlıkları altında incelenebilir.

Duygusal Yorgunluk Belirtileri

Duygusal yorgunluk belirtileri günümüzde en sık karşılaşılan yorgunluk belirtilerindendir.Bazı insanlar, sürekli kendini yorgun hissetmektedir. Aslında vücudun aşırı bir şekilde hareket etmemesine veya yorucu bir işlemin yapılmamasına rağmen söz konusu halsizlik hissi ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise duygusal yorgunluk belirtileri ön plana çıkmaktadır.

Duygusal yorgunluk belirtileri şu şekillerde ortaya çıkmaktadır;

 • Aşırı ışıktan rahatsız olma
 • Düşünme de zorluk yaşama
 • Göz önlerinde benek uçuştuğu hissine kapılma
 • Depresyona girme korkusu
 • Umutsuzluk veya unutkanlık
 • Aşırı gerginlik ve sürekli tartışma durumu
 • Kızgınlık ve sabırsızlık hissi

Zihinsel Yorgunluk Belirtileri

Zihinsel yorgunluk belirtileri konusu aslında bireyin yorgunluğu hissettiren olgu ile kendi arasında psikolojik savaştan kaynaklanan belirtilerdir. Zihinsel yorgunluk belirtileri ise şu şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

 • Doyumsuzluk
 • İşi bırakma
 • Kendine olan düşüncelerin negatifleşmesi
 • Hafıza kaybı ve unutkanlık
 • İşe gitmeme isteği

Kronik Yorgunluk Kimlerde Görülür?

Kronik yorgunluk sendromu, A tipi olarak isimlendirilen aşırı agresif, sinirli ve titiz bireylerde görülmektedir ve Kronik yorgunluk kimlerde görülür? diye soracak olursak bu özelliklere sahip tüm bireyler bu küme içerisindedir. Bu gibi bireyler çok çabuk sinirlenmekle beraber tez canlı bir yapılara sahiptir.

Kronik yorgunluk kimlerde görülür? sorusunun cevabı, birtakım kontrollerden sonra belirlenmektedir. Örneğin yoğun bir çalışma ortamına sahip olan veya kentsel bölgelerde yaşayan bireylerde daha sık görülmektedir. Kronik yorgunluk kimlerde görülür? sorusuna nesnel bir cevap verilmesi gerekirse, doktorlar, polisler, yönetici kadrosunda görev yapan bireyler, ekonomik alanında çalışanlar gibi sürekli toplum içerisinde bulunan kişilerde görülmektedir. Ancak kadınlar, erkeklere göre daha düşük bir risk taşımaktadır.

Kronik Yorgunluğun Tedavi Yöntemleri

Kronik yorgunluğun tedavi yöntemleri arasında herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Bu sorunun çözümü için kan testi gibi kesin sonuç verebilecek olan yöntemler de yoktur.

Kronik yorgunluğun tedavi yöntemleri için ise, tatil, egzersiz, düzenli beslenme ve uyku süresinin uzatılması gibi bireysel çözümler kullanılmaktadır. Ayrıca tüketilen gıdaların seçiminde daha hassas olunması ve ağır gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Yorgunluğa Neden Olan Sağlık Sorunları

Bazı hastalıklar yorgunluğun asıl sebepleri arasında yer almaktadır. Örneğin kansızlık, kan kanseri gibi hastalar kendini sürekli halsiz hisseder. Yorgunluğa neden olan sağlık sorunları içerisinde kalp ve dolaşım hastalıkları da yer almaktadır. Koroner kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu veya kapak hastalıkları bu duruma örnek verilebilir

Kendimi Sürekli Yorgun Hissediyorum

Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyen hastaların günlük hayatta yapmaları gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Örneğin her sabah 20 dakika boyunca çeşitli egzersizler sayesinde vücudun halsizliği atılabilir. Yine dengeli beslenmesi veya fazla kilolardan kurtulma gibi fiziksel değişimlerde oldukça önemlidir. Ayrıca uyku süresine dikkat edilmeli ve mümkün mertebe sabah erken kalkılmalıdır.

Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyen bireyler iş yükünü hafifletmek ile beraber bir doktor kontrolüne gitmeleri de önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.